Vyrážíte na dovolenou po vlastní ose? Kromě cestovního pojištění myslete i na havarijní pojištění

Vyrážíte na dovolenou po vlastní ose? Kromě cestovního pojištění myslete i na havarijní pojištění

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Zatímco cestovní pojištění je při cestách do zahraničí dnes už bráno jako samozřejmost, téměř dvě třetiny motoristů zapomínají na pojištění automobilu a spoléhají se pouze na povinné ručení. To však v cizině nemusí stačit. Vyplatí se důkladně prostudovat pojistné smlouvy a mít tak přesný přehled o tom, na co máte jako pojištěný nárok. V případě nedostatečného krytí řešení nabízí havarijní pojištění.

Vyrazit na dovolenou vlastním autem a neomezovat se pevně stanoveným harmonogramem skupinové výpravy v čele s delegátem představuje stále oblíbenější alternativu, která je rozšířená zvláště mezi mladými rekreanty. Svobodná možnost jet kdykoli a kamkoli chcete je však vyvážená riziky, která s sebou přináší využívání vlastního vozu za hranicemi vlasti. Znalost silničních pravidel zemí, na jejichž území se budete pohybovat, by měla být samozřejmostí, přesto naučit se dopravní předpisy a odlišnosti silničního provozu v daném státě vás před nepříjemnými následky dopravní nehody zdaleka neuchrání. Jak se co nejlépe pojistit, aby se vám vysněná dovolená neprodražila?

Asistenční služba je v případě nehody nedocenitelná

Nejprve si důkladně prostudujte uzavřenou pojistnou smlouvu u povinného ručení, abyste zjistili, na co máte vlastně nárok a proti jakým rizikům jste chráněni. Zaměřte se přitom na asistenční služby, protože právě ty jsou nejcennějším pomocníkem v případě potíží s vozidlem. Výhodou je komfort komunikace v rodném jazyce, školení operátoři vám navíc pomohou s dalším postupem v situaci, kdy dojde k nehodě nebo auto vypoví službu. Pomohou také například zjistit, kde je nejbližší servis, jak si zajistit odtah vozidla nebo kde je možné zapůjčit si náhradní. Podle Marcely Kotyrové z České asociace pojišťoven vám základní radu v podobné situaci poskytne i asistenční služba, kterou máte nasmlouvanou v rámci povinného ručení. Nepomůže vám však se servisem vozidla ani vám nevzniká nárok na náhradu škody. Pouze vás nasměruje, na koho se obrátit a jak situaci řešit.

Havarijní pojištění se hodí i na cesty do zahraničí

Lepší servis vám v případě havárie nebo porouchaného vozu prokáže havarijní pojištění. Nemáte-li takové pojištění uzavřené, dá se jednoduše sjednat i krátkodobě, není ovšem finančně výhodné. „Krátkodobé havarijní pojištění pro účely cesty do zahraničí se příliš nevyplatí. V přepočtu na dny se citelně prodraží v porovnání s klasickým ročním,“ říká Ing. Tomáš Voharčík, jednatel internetového srovnávacího portálu Top-Pojištění.cz, který nabízí možnost online srovnání i kalkulace různých druhů pojištění, havarijní nevyjímaje. „Havarijní pojištění začíná tam, kde klasické povinné ručení končí. Vztahuje se i na zaviněné autonehody, krádež vozidla, zničení či poškození živelnou pohromou a vandalismus. Za ten celoroční komfort plynoucí z finanční a praktické zajištěnosti v případě nouze bezpochyby stojí,“ dodává Voharčík. Top-Pojištění.cz porovnává nabídky havarijního pojištění u 7 pojišťoven online, v průměru klienti na pojistném uzavřeném přes internet ušetří až 70 %.

Pojišťovny nabízejí různé kombinace pojistných rizik včetně možností připojištění, kdy se klient sám může rozhodnout, proti kterým rizikům se chce pojistit. V době internetu existují snadné a pohodlné způsoby, jak vyhledat a porovnat nabídky daného pojistného produktu od různých poskytovatelů a získat přehled o nejlevnějším a pro vás nejvýhodnějším produktu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: