Jak si zkontrolovat zaplacené povinné ručení a co hrozí při jeho neplacení

Jak si zkontrolovat zaplacené povinné ručení a co hrozí při jeho neplacení

vloženo do: INSPIRACE | 3
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Někdy bývá těžké nosit v hlavě všechny termíny, dokdy musíte zaplatit různé pojistky. Stav vašeho povinného ručení můžete naštěstí poměrně snadno zjistit. Kdo je připraven, nebývá překvapen.

Hrklo ve vás teď jako ve starých hodinách, jestli jste opravdu pojištěni pro případ škod, které byste potenciálně mohli způsobit ostatním účastníkům silničního provozu? Tuto informaci můžete snadno dohledat během pár minut.

U České kanceláře pojistitelů

Přímo na stránkách České kanceláře pojistitelů si můžete ověřit platnost vašeho pojištění. Jednoduše zde zadáte vaši registrační značku a vyjedou vám informace o zaplaceném povinném ručení. Stejný způsob vyhledávání lze použít i v případě, že jste se stali účastníkem nehody, od které viník ujel. Tento vyhledávací systém může být užitečný, ale ne vždy najde všechny automobily. Co znamená, když na vámi zadanou značku nenajdete žádný záznam? Pojištění mohlo být uzavřeno nedávno a změna se ještě nepropsala. Po uzavření smlouvy obvykle trvá přibližně měsíc, než se změna zanese do databáze České kanceláře pojistitelů. Důvodem může být také chyba v identifikaci nebo nesprávné nebo neúplné údaje uvedené ve smlouvě. Může se to stát například při změně registrační značky, výměně popsaného technického průkazu za nový atd.

U své pojišťovny

Nejjednodušším způsobem je zavolat do vaší pojišťovny a na svou pojistku se poptat. Pojišťovny však o své klienty pečují a v případě nezaplacení jim posílají upomínky s výzvou k uhrazení. Pojišťovna vám neukončí povinné ručení k datu konce pojistné smlouvy, ale automaticky jej prodlouží o nějakou dobu. Tato doba se u různých pojišťoven liší. U některé to můžou být tři měsíce, u jiné klidně i půl roku. Pokud ani poté nezaplatíte, pojišťovna povinné ručení vypoví, přičemž vás vyzve k doplacení pojistného za tuto dobu, kdy jste byli pojištěni. Je to ochranou pro situace, kdy klient zapomene na zaplacení pojistného. Nemusíte se tak obávat, že povinné ručení zanikne hned druhý den po nezaplacení pojistky.

Na zelené kartě

Dalším snadným způsobem, jak zjistit zaplacené povinné ručení, je zelená karta. Tento dokument má řidič povinnost vozit s sebou v autě. Ze zelené karty se dočtete platnost vašeho povinného ručení, protože pojišťovna obvykle každý rok posílá kartu novou.

Co vám hrozí za neplacení povinného ručení?

Od roku 2018 má řidič, který nemá uzavřené povinné ručení, povinnost odvádět příspěvky do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Příspěvek se vypočítává za každý den neplaceného pojištění a odvíjí se od objemu motoru. Neplacení povinného ručení se rozhodně nevyplatí. Např. za auto s objemem motoru od 1000 do 1350 cm3 za rok zaplatíte do garančního fondu téměř třináct tisíc. Povinné ručení lze přitom sehnat s využitím zvýhodněných nabídek z online srovnávacích portálů jako Klik.cz zhruba od tři tisíc.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

3 Příspěvků

  1. Antonín Letavka

    Nemocen(zapomenuto)

  2. Byl připsán variabilní symbol

  3. Byl připsán variabilní symbol?

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: