Havarijní pojištění je třeba pravidelně aktualizovat, proč?

Havarijní pojištění je třeba pravidelně aktualizovat, proč?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Havarijní pojištění nás ročně stojí tisíce korun a jeho cena neustále stoupá. Důvodem je zvyšující se objem peněz vydaných na krytí škod, pojišťovny jednoduše musí kopírovat inflační trendy a růst cen materiálu a služeb. Řidiči navíc mají jen málo způsobů, jak mohou cenu havarijního pojištění ovlivnit. Které to jsou? A proč je důležité pojistku pravidelně aktualizovat?

Od čeho se odvíjí cena pojištění?

Cena havarijního pojištění se vypočítává stejně jako cena povinného ručení, a to odhadem objemu škod na další rok. Pojišťovny tedy musí být proaktivní a musí počítat s tím, že potřebují nejen dostát svým závazkům vůči klientům, ale v potaz je třeba brát vývoj cen. To je, obzvláště v současné situaci, těžkým úkolem. Nezapomeňme na vysokou inflaci a zdražování materiálu i služeb jako takových. Auta jsou zároveň technologicky vyspělejší a jejich opravy jsou tak nákladnější. Není se proto čemu divit, že ceny pojištění jdou rok od roku stále více nahoru.

Levnější varianty havarijního pojištění tak možná stojí pár tisíc korun ročně, ceny mezi deseti až dvaceti tisíci ovšem nejsou nestandardní. Řidič navíc mají jen omezené možnosti, jak mohou cenu snížit.

Jak lze snížit cenu havarijního pojištění?

Jedním z účinných způsobů je zvolení vyšší spoluúčasti. To poníží konečnou cenu havarijního pojištění, v případě pojistné události si ovšem řidiči připlatí. Pojišťovny také nabízí možnost některé části pojištění z pojistky jednoduše vynechat. Za tu nejdražší je považováno krytí škody v případě, že pojistník zaviní nehodu a způsobí tím škodu na vlastním vozidle. Pokud se tedy řidič rozhodne toto do pojištění nezahrnovat, roční cena se tím sníží.

Výrazně lze ovšem ušetřit díky online srovnávačům, které jednak nabízí většinu dostupných nabídek pojišťoven působících na českém trhu a jednak mají k dispozici i individuální nabídky. Data jednoho z předních českých online srovnávačů Klik.cz také ukazují, že úspory dosáhne 90 % řidičů už jen tím, že využijí srovnání pojištění online.

Pojištění pravidelně aktualizujte

Cenu ovšem ovlivňuje například i pravidelná aktualizace havarijního pojištění. To je bez debat nejčastěji sjednáváno na nová auta, u nich však hodnota klesá nejvíce. Díky tomu by se měla snižovat i cena pojištění jako taková, pojišťovna totiž stejně nikdy nevyplatí více, než je reálná škoda. Nehledě na to, že řidičům pojišťovna může vyjít vstříc i v jiných aspektech. Pokud například patří mezi bezproblémové řidiče, mohou získat dodatečné bonusy, které kompenzují případné navýšení.

Jednoduše řečeno, s pojišťovnou je vhodné komunikovat ideálně každý rok při obnovení pojistné smlouvy. A co když se pojišťovna k nové kalkulaci staví vlažně? Není nic snazšího než si sjednat havarijní pojištění u konkurence. Online to lze zvládnout za pár minut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: