Úpravy nového stavebního zákona zkomplikují situaci na realitním trhu

Úpravy nového stavebního zákona zkomplikují situaci na realitním trhu

vloženo do: STYL | 1
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nový stavební zákon, jehož přípravy a finalizace trvaly přes čtyři roky a který měl vzejít v platnost v polovině roku 2023, se bude s největším pravděpodobností upravovat nebo alespoň odkládat. Nikdo však nezná konkrétní podobu těchto úprav a realitní trh je včetně developerů v mlze. Co bude dál a jak to ovlivní ceny nemovitostí?

 

Na cenách nemovitostí se dlouhodobě podepisuje několik faktorů a zatímco pandemická situace posledních dvou let je jedním z nich, v České republice nás dlouhodobě trápí ještě jiný nešvar. „Schvalovací procesy v Čechách dosahují absurdní délky, a to i přesto, že od roku 2006 došlo k celkem 26 novelám, které postupně upravovaly poslední stavební zákon. Tak například, bavíme-li se o běžném povolení pro bytový dům v hlavním městě, který je ještě ke všemu v souladu s územním plánem, není žádnou výjimkou, že na povolení developeři čekají i deset let,“ uvádí David Novotný, zakladatel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates.

 

Ta se mj. zabývá i poradenstvím v oblasti investic do developerských projektů, a to již od roku 2006. Nyní společnost spravuje přes 1200 nemovitostí v České republice i zahraničí v celkové hodnotě 7 miliard korun.  Bohemian Estates se specializuje i na vyhledávání a prověření nemovitostí a z první řady tak realitní odborníci sledují situaci na realitním trhu, která je pro mnohé neúnosná. Aktuální ceny nemovitostí a podmínky pro získání hypotečního úvěru dělají z vlastního bydlení utopii pro čím dál větší množství lidí. „Poptávka již nějakou dobu převyšuje nabídku, a to hlavně ve velkých městech a v jejich přilehlém okolí. Problém je v tom, že nové byty nejsou a stavební zákon, který měl proces schvalování zrychlit, bude s největší pravděpodobností upraven a odložen. Alespoň to avizuje nová vláda, kterou bychom měli mít od půlky prosince,“ dodává Novotný.

 

Nikdo však neví, jakých konkrétních úprav se stavební zákon dočká a tato skutečnost samozřejmě trápí developery. Aktuálně totiž neví, jakou legislativou se v budoucnu budou muset řídit. Realitní trh tak nyní čelí dalším prodlevám, které se mohou opětovně podepsat na cenách nemovitostí. „Zatímco někteří předpovídají, že ceny nemovitostí brzy dosáhnou svého maxima, tolik optimistický bych nebyl. Naopak, u některých typů nemovitostí můžeme očekávat další nárůst. Bude se to týkat hlavně bytů a ceny mohou v následujících dvou až třech letech narůst zhruba o 10 %. Nesmíme totiž zapomínat na dramatické zvýšení cen stavebního materiálu, které se jednoznačně musí někde projevit,“ říká David Novotný.

 

Situace však nahrávám majitelům nemovitostí, kteří plánovali uskutečnit prodej. Ti teď mají výjimečnou příležitost zhodnotit investované finance. Naopak s koupí nemovitosti radí Novotný být obezřetný. „Aktuálně je nešťastná doba a ke koupi nemovitosti je třeba přistupovat s největší opatrností. Plošný růst cen může mít za následek i umělé zvýšení ceny u takových nemovitostí, které mezi ostatními konkurenčními nabídkami požadované hodnoty jednoduše nedosahují. Při koupi tak doporučuji dobrou realitní společnost, která je schopna zjistit a odhalit případní právní či stavební nedostatky nemovitosti. To je jediná cesta, jak nekoupit zajíce v pytli a na obchodu neprodělat,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

1 příspěvek

 1. Bohemian Estates International, s.r.o

  Dobrý den,

  všimli jsme si, že nás zmiňujete v článku Úpravy nového stavebního zákona zkomplikují situaci na realitním trhu, pokud byste na nás jako na zdroj odkázali, bylo by to pro vaše čtenáře hodnotnější a vás to nestojí více než minutu času. Odkázat můžete klidně přímo na naši homepage https://www.bohemianestates.com/

  Děkujeme a jsme s pozdravem.

  Bohemian Estates International, s.r.o
  V háji 1092/15
  170 00 Praha 7 – Holešovice
  Tel. 222 222 500

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: