Nejčastější mýty o povinném ručení, které vás mohou přijít draho

Nejčastější mýty o povinném ručení, které vás mohou přijít draho

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Co majitel vozidla, to povinné ručení. Musí si ho platit bez výjimky každý, kdo vlastní a provozuje nějaké motorové vozidlo. Nepatří to zrovna k populárním konverzačním tématům a pro většinu je to zkrátka jen nutný výdaj v domácím rozpočtu. Přesto kolem povinného ručení koluje řada mýtů a dezinformací, které v důsledku neinformované řidiče stojí zbytečné peníze navíc. Posviťte si s námi na nejčastější omyly, které se ve spojení s povinným ručením nejčastěji tradují.

Tisíce až desetitisíce korun na penále a sankcích – i to mohou být nepříjemné důsledky toho, když si řidič nezjistí dostatek informací o povinném ručení a žije mnohdy dlouhé roky v mylném dojmu. Pozor na tyto nejčastější omyly.

Auto skoro nepoužívám, proto nemusím platit povinné ručení

Povinné ručení musíte platit za každé registrované vozidlo, nehledě na to, zda ho využíváte k jízdám a jak často. „Pokud víte, že své vozidlo nebudete dlouho využívat a chcete se vyhnout zbytečným výdajům, pak je třeba oficiální cestou vozidlo odhlásit. To spočívá v odevzdání registrační značky a osvědčení o registraci vozidla do depozitu na registru vozidel. Pokud to neuděláte, i nadále budete mít vozidlo evidované jako provozované s nutností platit povinné ručení. Zrušení pojistky je až poslední krok,“ vysvětluje expert online pojišťovací společnosti Klik.cz Aleš Rothbarth.

Smlouva automaticky zaniká, když pojištění přestanu platit

Není to tak jednoduché. Smlouvy o povinném ručení se většinou uzavírají na jeden rok, a pokud ji sami nevypovíte, většinou se automaticky prodlouží. „Pokud přestanete povinné ručení zničehonic hradit, neznamená to, že zanikne. Pojišťovna si tak bude dál nárokovat pojistné za nově započatý rok a k tomu navíc i náklady za upomínání. Jste povinni pojištění hradit až do ukončení smlouvy, a to včetně navýšení za neplacení pojistného. Pokud chcete smlouvu vypovědět, učiňte tak s dostatečným předstihem před koncem smluvního období. Doporučuji to udělat alespoň šest týdnů v předstihu,“ radí Aleš Rothbarth.

Povinné ručení je nutnost, zdražení se nevyhnu

Povinné ručení je sice nutné, ale na trhu existuje celá řada komerčních poskytovatelů – rozdíly mezi jednotlivými nabídkami jsou v některých případech i desítky procent. Když vám tedy vaše pojišťovna oznámí zdražení, nemusíte smutně svěsit hlavu mezi ramena a zaplatit novou částku. Využijte online srovnávače Klik.cz. Přehledně a na jedno kliknutí vám zobrazí nabídky od tuzemských poskytovatelů a vy si tak budete moci vybrat z pohodlí domova tu nejvýhodnější cenu. Z pohodlí domova je také možné pojistku uzavřít. „Povinné ručení online je sjednáno v souladu s občanským zákoníkem formou na dálku. To znamená, že smlouvu, kterou obdržíte, nemusíte podepisovat. Akceptujete ji pouze tím, že ji zaplatíte. Ale pozor, musí být zaplacena ve lhůtě splatnosti. Při sjednání nového povinného ručení nezapomeňte vypovědět vaši starou pojistku. Způsoby výpovědi se řídí zákonem,“ říká Aleš Rothbarth ze společnosti Klik.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: