Luxusní zlatá: Jak ji v interiéru nechat vyniknout?

Luxusní zlatá: Jak ji v interiéru nechat vyniknout?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zlatá barva je barvou bohatství, luxusu, moci a pozitivní energie. V klasických interiérech ji ale vidíme minimálně. Zlatá totiž může působit nepatřičně a někdy je s ní těžké pořízení. Stačí to přehnat s množstvím nebo ji špatně nakombinovat a místo moderního a elegantního domova budete žít v nevkusně zařízeném sídle. Jak ji v interiéru nechat vyniknut a zároveň nezabít okolní nábytek a dekorace?

Zlatá barva

Zlatou si lidé odjakživa spojují s přepychem. Jde o barvu plnou života, energie a světla. Podle psychologie barev představuje vyrovnanost, velkorysost a klid. „V interiéru zlatá barva působí okázale, vznešeně a elegantně. Když to s ní ale přeženeme nebo ji zkombinujeme s nevhodnou barvou, elegance se velmi rychle promění v obyčejný kýč,“ upozorňuje bytová designérka Anke Glut.

Méně je více

Ta také dodává, že v případě zlaté barvy platí pravidlo, že méně je více. Na zlatou bychom měli pohlížet jako na šperk sám o sobě. „Když žena do svého outfitu zakombinuje zlatou, většinou je to v podobě šperků. Zlatá v malém množství pomůže celý outfit podtrhnout a zvýraznit. Podobně je se zlatou barvou potřeba pracovat i v domácnosti. Zaměřte se hlavně na drobné detaily a dekorace.“

Vše tkví v detailech

Chcete-li zlatou zakomponovat do interiéru, začněte u menších předmětů a vyberte jen některé z nich. „Zlatá se bude skvěle vyjímat na rámech obrazů nebo na svícnech. Dobře také budou vypadat zlaté povlaky na dekorační polštáře na pohovce nebo například zlatý taburet. Nenechte se unést a neoblékněte do zlaté vše, co vám přijde pod ruku,“ dodává Anke Glut.

Zlatá na zdi

Jestli se ve vás urodila myšlenka vymalovat interiér zlatě, upusťte od okázale velkých ploch a místo toho zlatou soustřeďte na menší části zdí. Vkusně budou vypadat nejrůznější zlaté pruhy nebo jiné geometrické tvary. Než ale zvolíte druh vzoru nebo obrazce, v potaz vezměte i velikost dané místnosti. V některých případech dovede zlatá místnost opticky rozšířit, stejně tak ji ale umí i opticky zmenšit. „Zde záleží hlavně na tom, jaký geometrický tvar zvolíte. Jinak budou vypadat zlaté svislé pruhy a jinak zase zlaté vodorovné pruhy. Nejlepší je vytvořit si vizualizaci nebo oslovit designéra, ať vám s tímto krokem pomůže,“ říká Glut.

Správná kombinace barev

Jak bylo řečeno, zlatou barvu je potřeba vhodně zkombinovat. „Nelze univerzálně říct, zda si zlatá lépe rozumí se světlými nebo s tmavými barvami. V kombinaci s tmavě zelenou nebo vínovou bude působit velmi nóbl, společně se starorůžovou zase bude výsledek velmi vzdušný a romantický. Záleží tedy, co očekáváte,“ vysvětluje Anke Glut. Určitě se ale vyhněte neonovým odstínům a pamatujte, že zlatá by neměla dominovat. Také záleží na tom, jestli zvolíte matně zlatou nebo lesklou zlatou. Existuje i více odstínů zlaté a každý z nich může ve výsledku působit jinak. Obecně platí, abyste se při zařizování drželi spíše při zemi a se zlatou barvou byli opatrní.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: