Kreslení je osvobozující. Tři bariéry, které nám v této činnosti brání

Kreslení je osvobozující. Tři bariéry, které nám v této činnosti brání

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Kreslení není jen výsadou několika vyvolených, kteří byli obdarováni talentem. Může se ho naučit každý, kdo alespoň trochu chce a baví ho to. Sotva si můžeme vybavit přirozenější činnost, při které se naplno pohroužíme do přítomného okamžiku a necháme starosti odplout. Jen si vzpomeňte, jak jste jako děti rádi kreslili – tužkou nebo pastelkami jste se rozháněli po papíře nebo čemkoli, co bylo zrovna po ruce, a nevědomky jste tak zpracovávali vlastní pocity a představy. Překonejte tři největší mentální bariéry, které vám v dospělosti brání zažít tento osvobozující pocit znovu.

Nemám na to vlohy

Kreslit se může naučit každý, kdo o to stojí. Nejde o svrchovanou činnost, která by náležela jen uměleckým géniům. Největší překážkou je náš strach a myšlenky, které nám nedovolí pustit se do toho naplno, beze studu a obav z nepovedeného výsledku. „Kreslení není o zručnosti a jemné motorice, jak držet tužku a vést jednotlivé tahy. Mnohem více záleží na umění se dívat, pozorovat realitu kolem nás a všechny objekty v ní. Tato schopnost nám byla v raném věku vlastní, ale s přibývajícími roky jsme ji potlačili ve prospěch pragmatického uvažování. Malé děti umějí dobře pracovat s pravou mozkovou hemisférou, zatímco čím jsme starší, tím více uplatňujeme tu levou – rozumovou a logickou,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka kreativní platformy pro všechny nadšené tvůrce Idea Creative. Právě kreslení do tvoření zapojuje pravou hemisféru, takže se  můžete nechat vést jen pocity a intuicí, bez zbytečných předsudků a svazujících očekávání, co je dobrý a co špatný výsledek.

Kreslící potřeby jsou drahé

Dříve tomu tak možná bylo, ale dnes díky široké nabídce pomůcek si může každý pořídit výbavu do začátku za symbolické peníze. „Relaxační kreslení nevyžaduje žádnou velkou investici do začátku. Stačí vám třeba jen kvalitní fixky či popisovače,“ říká Lenka Pachmanová. Na e-shopu s kreativními a výtvarnými potřebami Koralky-dekorace.cz je k dostání francouzská značka fixů a popisovačů Graph’it. Vyniká svou kvalitou a velmi příznivou cenou. V nabídce jsou popisovače s inkousty na vodní bázi, permanentními inkousty na alkoholové bázi s kvalitními japonskými hroty určené pro různé typy povrchů, od papíru po textil. Ergonomické tvary popisovačů umožňují lepší přilnavost a pohodlí při používání a jsou navrženy tak, aby vyhovovaly potřebám začátečníků stejně jako profesionálním kreslířům.

Kreslení je o dokonalé nápodobě skutečnosti

Začátečníci dělají tu chybu, že chtějí malovat něco, co je objektivně krásné, třeba mnohovrstevnatou krajinku. „Pro kreslení je důležitý spíše osobní prožitek, jinak vaše dílo nebude autentické a bude působit staticky, bez života. Vyberte si něco, k čemu máte vztah. Nakreslete svůj oblíbený hrnek, s kterým se pojí rituál ranní kávy. Máte rádi výhled z okna ve vašem pokoji? Nakreslete ho. Máte doma krásné čerstvé květiny ve váze? Zaměřte se na ně,“ doporučuje Lenka Pachmanová. Mnohem důležitější než precizní výsledek je osobní uspokojení a potěšení z toho, že vzniká něco nového, originálního.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: