Když se řekne bytový designér, většina z nás si pod tím představí kreativní činnost na volné noze, která se zaobírá sladěním barev a materiálů v jeden funkční celek, ať už je to místnost, nebo celý byt či dům. To je ale jen pomyslná špička ledovce – toho, co musí interiérový designér ve skutečnosti umět a zvládnout v rámci své profese. Dobrým návrhem interiéru můžete přispět k celkové harmonii jeho obyvatel a také si ušetřit nemalé náklady na pozdější úpravy špatného řešení.
Na prvním místě je třeba zdůraznit, že bytový design není jen o estetice, ale má vysoce praktickou funkci. Estetická hodnota tvoří jen pomyslnou třešničku na dortu. Mnohem důležitější část práce profesionála na návrhy interiérů se týká práce se světlem, dispozičního řešení bytu a rozmístění jednotlivých interiérových prvků. Vyplatí se proto využít služby designéra už na samotném začátku, kdy plánujete stavět dům nebo od základu předělávat svůj stávající příbytek. Mít takového člověka na své straně už ve fázi projektového plánu se rozhodně vyplatí.
„Interiérový design není jen o výběru vhodné sedací soupravy a barvě koberců. Pokud stavíte dům nebo se chystáte z gruntu rekonstruovat svůj byt, je dobré sejít se s bytovým designérem už v době plánování. V ideálním případě by měl již od počátku spolupracovat s architektem samotného objektu. I jeho znalosti a zkušenosti vám pomohou vyvarovat se řady chyb, jejichž odstranění vás může stát v budoucnu nemálo práce, nervů i peněz,“ říká interiérová designérka německého původu Anke Glut, která se věnuje návrhům soukromých prostor.
„Bytový designér je člověk, který se dokáže na interiér podívat jinak než běžný člověk. Vidí jeho nedostatky i přednosti a dokáže s nimi adekvátně pracovat zavčasu – mnohem dříve, než vy jako uživatelé přijdete na to, že vám nevyhovují nebo vám dokonce překážejí,“ doplňuje Glut.
V kůži bytového designéra
„Osobně se nejvíce inspiruji na svých cestách různými kulturami a krásou přírody. Miluji koncepty s jasným názorem, přírodní materiály jako dřevo, beton a kov a ráda si hraji s barvami,“ říká Anke Glut a jedním dechem doplňuje: „Na mých osobních preferencích ale nezáleží. Dobrý bytový designér nenavrhuje interiéry tak, jak se líbí jemu, ale na míru svým zákazníkům. Proto se vždy s každým klientem ráda osobně setkám, abych ho poznala a pozorně vyslechla. Mým prvním úkolem je zjistit, jak klient žije, s kým, co má rád, a hlavně to, jak jednotlivé místnosti svého domova využívá a na jaké činnosti mají dané prostory být využité.“
Služby designérů na vzestupu
Pochopitelně práce odborníka na řešení interiérů není zadarmo a je všeobecně vnímána jako luxusní výdobytek. Podobně jako si nemůže každý dovolit třeba uklízečku nebo chůvu. Bylo by ale chybou myslet si, že jde jen o nadstandardní službu pro bohaté nebo pro snoby, kteří nejsou ochotni věnovat se tomu, co si zvládne zařídit každý. Pokud základ interiéru naplánujeme kvalitně, tak to zvýší hodnotu celé nemovitosti, o úspoře peněz ani nemluvě. Kvalita vnitřního designu může dokonce mnohdy nahradit nižší kvalitu mobiliáře.