Inspirujte se venkovským bydlením a vytvořte si vřelou náruč domova

Inspirujte se venkovským bydlením a vytvořte si vřelou náruč domova

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Venkovská stavení máme spojená s prázdninovými pobyty u prarodičů a kromě letních dobrodružství a sladkého nicnedělání bez školních povinností nám evokují lehkost a bezstarostné dětské časy. Venkovské příbytky jsou možná prosté a nedokonalé, přesto v nás vyvolávají milé vzpomínky na milující náruč našich babiček. Vneste tuto vřelost a láskyplnost i do vašeho městského domova. Interiérová designérka Anke Glut vám poradí, jak na to.

 Letní prázdniny u babičky v prostém vesnickém stavení s nezaměnitelným kouzlem měly svou specifickou, jasně rozpoznatelnou vůni. Byla to vůně dřeva, čerstvého vzduchu nezkaleného městskými výpary, květin ze zahrady, právě pokosené louky a sladká vůně zralého ovoce ze sadu.

„Z venkovských příbytků našich babiček na nás dýchala láska k přírodním materiálům, hlavně k dřevu, a poctivá řemeslná práce. Dnes se sice často skloňuje minimalistický způsob života, na druhou stranu se tímto stylem bydlení můžete v mnohém inspirovat i dnes, aniž byste se zprotivili zásadám minimalistického žití. Jde hlavně o to žít jen s věcmi, které opravdu potřebujeme nebo nám dělají radost – přesně jako to dělala generace našich babiček a našich předků,“ vysvětluje interiérová designérka Anke Glut a dodává: „Venkovský styl nám má co nabídnout i dnes, i když žijeme naše moderní životy převážně ve městech a život nám v mnohém usnadňují kdejaké technologie. Jsou v něm totiž zakořeněné dlouhodobě prověřené hodnoty a život v souladu s přírodou, vůči níž máme mít primárně respekt.“

Prvky venkovského stylu

Nemusíte se hned vrhat do celkové přestavby, stačí nuance, které váš domov promění ve vřelejší a útulnější prostor. „Klid a nostalgie na vás dýchne třeba z pohovky s květinovým vzorem nebo pohodlného křesla s vlněným přehozem. Ve vybraném kuchyňském zákoutí stejnou službu udělá třeba masivní dubový stůl v rustikálním provedení, na který postavíte čerstvě natrhané luční květiny třeba do bandasky od mléka nebo zahradnické konve. Atmosféru pomůže dotvořit jemné, nepříliš silné osvětlení,“ vysvětluje Anke Glut. Typické pro venkovský styl jsou také muškáty či pelargónie v oknech, dřevěné podlahy, bílé povlečení s tmavě modrými pruhy nebo hrníčky zavěšené na policích jako ozdoba.

Ovocné opojení

Léto je také časem sklizně mnoha druhů ovoce pěstovaného v našich končinách, proto si s motivy bohaté úrody můžete pohrát i v interiéru vašeho domova. Sladké a šťavnaté ovoce akorát zralé na sklizeň naaranžujte do ošatky na kuchyňský stůl nebo si pořiďte letní textilie s ovocnými motivy v odstínech žluté, zelené, oranžové či červené. Stejně jako ovoce v létě odlehčí našemu stravování, odlehčí jeho prvky i dojem z našeho domova, který tak získá na lehkosti a nenucenosti.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: