Čeští senioři pracují méně než na Západě. Častěji utrácejí úspory z aktivního věku

Čeští senioři pracují méně než na Západě. Častěji utrácejí úspory z aktivního věku

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení činil v roce 2015 průměrný důchod 11 334 Kč. Čistá peněžní vydání domácností však podle Českého statistického úřadu dosahovala ve třetí čtvrtině loňského roku na osobu měsíčně 11 276 Kč, z toho domácnosti důchodců 11 161 Kč. Čeští senioři přesto s financemi nejen vycházejí, ale proti období před dvaceti lety si běžně dopřávají konzumních výdobytků: mobilů, počítačů, zahraničních dovolených. Do práce přitom ve srovnání se Západem chodí jen zlomek seniorů. Tuzemští penzisté žijí spíše z úspor, které nastřádali hlavně těsně před odchodem do důchodu.

 

Čeští pracující odcházejí do důchodu zpravidla dříve, než je v Evropě zvykem, avšak po odchodu do penze pracují méně než většina evropských seniorů. Průměrně věk pro odchod do výslužby podle posledních zjištěných údajů uváděných akademickým pracovištěm IDEA CERGE-EI činí u mužů 59 let, u žen dokonce 56 let. Pracujících seniorů však v Česku nalezneme někdy až násobně méně než v jiných členských zemích. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat z roku 2012 až 40 % norských důchodců dále pracuje. Podobně jsou na tom britští, ale i třeba estonští senioři. V České republice bylo evidováno jen cca 13 % pracujících důchodců, což je méně než průměr EU činící 16 %. Důvodem nízkého počtu zaměstnaných seniorů však není nižší pracovní morálka; na rozdíl od kolegů z jiných evropských států se totiž českým občanům dostává mnohem méně příležitostí pracovat i v důchodovém věku. „Je pravda, že ne všechny firmy v České republice jsou zaměstnávání starších lidí nakloněné, v některých případech mají firmy zejména obavy o jejich jazykové či IT znalosti. Nicméně stále více firem si uvědomuje význam diverzity týmů, protože právě starší ročníky mohou mladší kolegy obohatit svým nadhledem, odstupem a bohatými zkušenostmi,“ vysvětluje Petra Karlachová z personální agentury GoodCall.

 

Aktivně trávená penze? Když není práce, jsou nutné úspory

 

Podle zjištění Expobank CZ se až dvě třetiny seniorů na odchod do důchodu těší. „Lidé na prahu důchodového věku, pokud nejsou nijak zdravotně omezeni, bývají většinou stále velmi aktivní. Nezřídka pokračují v pracovní aktivitě, chtějí mít příjem a možnost tento čas strávit plnohodnotně,“ vysvětluje Přemysl Valouch, ředitel Personálního bankovnictví v Expobank CZ. Čeští senioři tak i v důchodu mohou cestovat, poznávat nové věci či se věnovat svým zálibám a společenskému životu.

 

Z průzkumu Expobank CZ dále vyplývá, že 43 % lidí na 55 let zvládne měsíčně ušetřit dva až pět tisíc korun. V České republice se přitom v předdůchodovém věku spoří peníze nejčastěji z důvodů další vzdělávání, možnosti dopřávat si nadstandardní zdravotní péči nebo cestování. Právě turismus uvedlo jako důvod pro utváření úspor nejvíce respondentů, a to 32 %. Na zvyšující se poptávku po zájezdech pro seniory reagují pružně některé cestovní kanceláře. Pro ně lidé důchodového představují specifickou klientelu, protože se jedná o zákazníky s jasnou představou, jaké služby očekávají.

 

„Mezi nejčastější požadavky seniorských turistů patří dobrá přístupnost hotelu a hotelových zařízení, nadstandardní delegátský servis, stálá přítomnost lékaře či bohatší program poznávacích výletů,“ vyjmenovává specifika zájezdů pro lidi důchodového věku Tomáš Hubka z cestovní kanceláře Delfín travel. Mezi oblíbené destinace vyhledávané českými turisty patří ostrovy Rhodos a Sicílie, a především španělská letoviska. Tamější vláda navíc aktivně podporuje turismus seniorů prostřednictvím projektu Europe Senior Tourism. Hlavně v obdobích mimo letní turistickou sezónu tak mohou senioři užívat dovolené ve Španělsku za přístupné ceny. Přitom lze právě letos kvůli složité mezinárodněpolitické situaci očekávat vyšší nárůst cen v hlavní sezóně. Jak informovaly Novinky.cz, miliony ruských turistů opouštějí z bezpečnostních důvodů své tradiční destinace v Tunisku, Egyptě a Turecku a toto léto zamíří do evropských letovisek. Trh s turistickými službami bude proto v letní sezóně zřejmě nasycenější než obvykle, což se projeví v omezené nabídce last minute a zlevněných zájezdů.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: