Česko zažije největší ekonomický šok v novodobých dějinách, říká finanční analytik Jaroslav Brychta

Česko zažije největší ekonomický šok v novodobých dějinách, říká finanční analytik Jaroslav Brychta

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Masivní šíření nákazy nového typu koronaviru ovlivňuje globální ekonomiku i hospodaření jednotlivých států. Na tom se shodují všichni, avšak liší se prognózy mezi odborníky o tom, jak bude krize vypadat a jak moc bude vážná. Dopady přímo na českou ekonomiku komentuje hlavní analytik brokerské společnosti XTB Jaroslav Brychta. Podle něj budeme s největší pravděpodobností svědky největšího ekonomického šoku v dějinách.

„Centrální banky a vlády začaly téměř ihned s různými formami pomoci ekonomice. V tomhle směru můžeme být vděční zkušenostem z finanční krize z roku 2008. Centrální banky nyní své nástroje využívají v maximální možné míře, což má pozitivní dopad na stabilizaci na trzích. Především pak na trhu s korporátními dluhopisy, který je klíčový pro stabilitu na trhu s akciemi,“ říká Jaroslav Brychta. Vystudoval obor Hospodářská politika a pro mezinárodní brokerský dům XTB pracuje nyní na pozici hlavního analytika od roku 2007. Zabývá se především analýzou devizových kurzů, dluhopisy, bankovním sektorem a měnovou politikou.

V souvislosti s intervencemi se také skloňuje možnost tzv. vrtulníkových peněz. Nabízí se otázka, jestli jsou s tím spojena vážná rizika inflace v budoucnosti. „Pokud se to přežene, tak určitě ano. Pokud se ale bude jednat skutečně jen o jednorázová opatření, která mají kompenzovat dočasný výpadek příjmů a zajistit schopnost splácení závazků, tak osobně žádný větší inflační tlak nečekám. Mnohem více se obávám dopadu na firmy, které například v USA budou dostávat půjčky výměnou za garance toho, že nebudou propouštět. To může vést k dalšímu růstu korporátního dluhu a poměrně značnému přidušení budoucího růstu,“ říká Brychta.

Klesající HDP i rostoucí nezaměstnanost

Uzavření obchodů, zastavení či omezení výroby firem včetně velkých automobilek, uzavřené hranice i další opatření související s koronavirem zpomalují českou ekonomiku. Podle údajů z Českého statistického úřadu klesla v prvním čtvrtletí meziročně zhruba o 2,2 %, mezičtvrtletně poté o 3,6 %. „Pokles výkonu české ekonomiky je nejvyšší od finanční krize v roce 2008 a podle všeho bude propad ještě pokračovat. Aktuální prognóza České národní banky v základním scénáři počítá letos s poklesem o 8 %, na další rok predikuje růst 4 %,“ komentuje Jaroslav Brychta z XTB.

Krize se začíná postupně odrážet i na číslech nezaměstnanosti. Podle prognóz ministerstva financí dojde k nárůstu až na 5 % z dlouhodobých zhruba 3 %. Průmyslová výroba se propadla zhruba o desetinu, výrazně se snížil přebytek zahraničního obchodu a pokles postihl také stavebnictví. Nejhůře postižené obory jsou také nákladní a osobní doprava a cestovní ruch. Například hotely hlásí pokles obsazenosti o desítky procent. Nejistota kolem cestování nebo zpřísněná hygienická opatření v destinacích vedou i k tomu, že české cestovní kanceláře ruší letní zájezdy.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: