Bytová designérka radí: Jak domovu vdechnout život a osobitost pomocí barev

Bytová designérka radí: Jak domovu vdechnout život a osobitost pomocí barev

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Při zařizování domova se lidé spíše zabývají praktikáliemi než barvami a designem. Barevná škála je přitom nezbytná pro vytvoření harmonického prostředí a dokáže interiér proměnit k nepoznání. Díky tomu, jaké mají barvy vliv na naši psychiku, můžeme vnímat stejný prostor pokaždé jinak a zařídit ho tak, aby měl specifickou atmosféru, odrážející naše pocity a náladu. Navíc nám barvy dovolují opticky kouzlit s prostorem, který můžeme vhodně zvolenou barevností opticky prodloužit, rozšířit či prosvětlit.

Někteří lidé se zdráhají zapojit interiérového designéra do plánování barevného konceptu interiéru, protože se obávají nevhodných kombinací. Co se líbí designérovi, nemusí přece klientovi pocitově vyhovovat. „Jeden z nejčastějších mýtů, kterými je profese interiérového designéra opředena, je, že klient musí bezvýhradně akceptovat navržené řešení. Je to dokonce přesně naopak – spolupráce s tím, kdo bude navržené prostory obývat, je nezbytná. Profesionální designér by určitě neměl klientovi nutit žádné řešení, ba naopak by měl klientovi dostatečně naslouchat a brát v potaz jeho přání,“ vysvětluje interiérová designérka Anke Glut. Zabývá se interiérovým designem, bytovou architekturou, poradenstvím a zpracováváním návrhů ve 3D a následnou realizací na klíč.

Dobrý pocit z výsledné kombinace není jediné kritérium. Barvy nám dobře poslouží, pokud si přejeme některé místnosti opticky proměnit. Správně vybrané odstíny z nepřeberné palety barevných odstínů dokážou chladnou místnost proteplit, malou zvětšit, velkou zútulnit, opticky snížit vysoký strop… Jsou také barvy, které probouzejí naši aktivitu, jiné naopak uklidňují.

Naslouchejte prostoru i svým potřebám

Ze všeho nejdříve se zamyslete, jak se v dané místnosti chcete cítit. Každý máme jiné požadavky – někdo chce doma jen odpočívat, jiný se tam potřebuje soustředit i na práci. Někdo relaxuje pasivně, někdo je kreativní a činorodý. Každému také vyhovuje jiné uspořádání prostoru – někdo preferuje bezpečné, uzavřené koutky, jiný potřebuje volně otevřený prostor. Podle toho bychom měli také uvažovat o barevných kombinacích.

Módní trendy versus barvy přírody

Nejen u oblečení, ale také u barev se projevují módní trendy. Jednu sezónu je hitem tyrkysová a vzor exotických květů, tu další kraluje designérským veletrhům mechově zelená a geometrické vzory. „Doporučuji zůstat spíše při zemi. Střídmá klasika je nadčasová a bude v interiéru působit mnohem lépe. Neodolatelný výkřik módy si dopřejte třeba na jednom nebo dvou kouskách bytových doplňků. Bytový textil jako třeba kusové koberce, závěsy, potahy, polštářky či dekorace snadno vyměníte, až aktuální trendy odvane čas, a navíc vám neudělají díru do rozpočtu. Držte se zlatého pravidla méně znamená více. V jedné místnosti je vhodné kombinovat maximálně dvě až tři barvy včetně barev nábytku a doplňků. Barevnost bytu by nikdy neměla vycházet jen z trendů, ale z promyšleného návrhu,“ radí bytová designérka Anke Glut.

I když se vám některé barvy mohou zdát efektní, vnímání barev a to, jak budou působit na naši psychiku, máme dané z přírody. Výrazné barvy jsou působivé na první pohled, ale dlouhodobě pestrost znepokojuje, až dráždí.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: