Babí léto a začínající podzim promění váš domov v útulné hnízdo

Babí léto a začínající podzim promění váš domov v útulné hnízdo

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Podzim s sebou přináší pestrobarevnou škálu barev, které jsou skvělou inspirací pro oživení našeho domova. Obklopíte-li se barvami v tónech spadaného listí, během chladných večerů si budete moci užívat příjemný pocit pohody a útulného zázemí. Jak si, obrazně řečeno, přenést kus podzimní přírody k sobě domů a vytvořit si atmosféru jako na procházce lesem? Zeptali jsme se známé interiérové designérky Anke Glut.

Barevná hra podzimu inspiruje po staletí nejen všechny umělce, ale také interiérové designéry a dekoratéry. Červená, oranžová, žlutá, zlatavá a hnědá, to je úžasná souhra barev, díky které podzimu rádi odpustíme i deštivé počasí a sychravo. Z letních dobrodružství a zážitků z dovolených zbyly jen vzpomínky, to však neznamená, že se musíme vzdávat pozitivní nálady a poddávat se podzimnímu splínu. Pozvěte si do bytu podzimní barvy!

„Podzimní barvy umí domov vizuálně prohřát, a navíc působí radostným, uklidňujícím dojmem. Dobrá zpráva je, že podzimní atmosféra se dá navodit i v moderním příbytku, kde převládá bílá či šedá, kov, sklo a minimalistické tvary,“ říká bytová designérka Anke Glut, která se věnuje návrhům i realizacím komerčních i soukromých prostor.

Bytové textilie

Snad nejsnazším způsobem, jak pozvat k sobě domů hřejivý podzim, jsou bytové textilie. Ubrusy, povlečení, deky, plédy, polštáře, koberce a koberečky… „Se začátkem podzimu nastává i doba, kdy více času trávíme doma a chceme se cítit pohodlně. Bytový textil dokáže změnit váš byt či dům k nepoznání během chvilky a bez nutnosti velké investice,“ radí Anke Glut. A z jaké barevné škály vybírat? „Interiérové trendy jsou proměnlivé, kdežto podzimní paleta barev je víceméně stálá. I když nabízí celou řadu odstínů, všechny spojuje to, že jde o teplejší a tmavší odstíny. Evokují klid a zpomalení, podobně jako v přírodě se vše na podzim ukládá k zimnímu spánku.“

Pokud se chystáte stavět, zařizovat nový byt anebo vás čeká rekonstrukce a vy byste si přáli vizuálně teplý domov po celý rok, naplánujte si interiér s pomocí bytové designérky.  „Pokud budete chtít váš domov opticky prohřát celoročně, nejen na podzim, základem je dřevo. Dřevěné podlahy mají tu výhodu, že hřejí už jen ze své podstaty. Podobně zásadní roli hraje i výmalba a úprava stěn. Oblibu dřeva dokládá široká nabídka krytin z přírodního materiálu,“ říká Anke Glut.

Někteří lidé se zdráhají zapojit interiérového designéra do plánování barevného konceptu interiéru, protože se obávají nevhodných kombinací. Co se líbí designérovi, nemusí přece klientovi pocitově vyhovovat. „Jeden z nejčastějších mýtů, kterými je profese interiérového designéra opředena, je, že klient musí bezvýhradně akceptovat navržené řešení. Je to dokonce přesně naopak – spolupráce s tím, kdo bude navržené prostory obývat, je nezbytná. Profesionální designér by určitě neměl klientovi nutit žádné řešení, ba naopak by měl klientovi dostatečně naslouchat a brát v potaz jeho přání,“ vysvětluje interiérová designérka s letitou praxí Anke Glut. Ve své praxi se zabývá interiérovým designem, bytovou architekturou, poradenstvím a zpracováváním návrhů ve 3D a následnou realizací na klíč.

Podzimní dekorace

Skvělým doplňkem do interiéru jsou přírodní dekorace v podzimním stylu. Stačí si udělat procházku přírodou. Barevné listí ve váze, nasbírané kaštany, větvičky a listy z podzimního lesa, šišky, kousky dřeva… Naaranžovat je můžete do váz, velkých misek nebo truhlíků. Pokud svému estetickému cítění nedůvěřujete, krok vedle neuděláte výběrem svícnů a vonných svíček v podzimních barvách a vůních, které vám pomohou navodit atmosféru pravého podzimu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: