Zdražování hypoték se zastavilo, zájem klesá. Byty nemá pomalu kdo kupovat

Zdražování hypoték se zastavilo, zájem klesá. Byty nemá pomalu kdo kupovat

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Po mnoha měsících dynamického růstu se průměrný úrok u nových hypoték, které nabízejí tuzemské banky, zastavil a mírně klesl. Na začátku září dosáhl průměrně úrok zhruba 6,23 %. Banky však co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů dosáhnou sotva na polovinu toho co ve stejném období minulý rok. Důvodů je pro to hned několik.

„Důvodů, proč se počet poskytnutých hypoték oproti loňskému roku tolik propadl, je nasnadě. Příčinou jsou především vysoké úrokové sazby, které až do tohoto okamžiku kontinuálně rostly. Velká část klientů bank zkrátka není schopná za těchto úrokových sazeb hypotéku zaplatit. Ti, kteří by o hypotéku měli potenciálně zájem, zase čekají na to, až úroky spadnou a hypotéku budou moci pořídit levněji. Rozdíly jsou to oproti dřívějším úrokovým sazbám markantní – v průměru si nyní lidé připlatí o deset tisíc korun více každý měsíc,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates.

Podle zářijového Fincentrum Hypoindexu poklesly úrokové sazby o 0,05 %. Toto velmi mírní snížení můžeme přičítat akčním nabídkám některých bank. „Je to logické, banky se snaží na trhu získat co největší prostor a ukousnout si co možná největší tržní podíl. Peněžní ústav fungují v silném konkurenčním prostředí, proto se snaží úrokové sazby dávat co možná nejníže, aby nalákaly co nejvíce zákazníků,“ doplňuje Novotný.

V tomhle ohledu se trh vyvíjí podle odhadu odborníků – po kontinuálním růstu přichází mírná stagnace. Pokles zájmu o hypotéky logicky za současných podmínek klesl. Kromě rostoucích úroků jsou příčinou také rostoucí ceny nemovitostí. Podle dat České bankovní asociace a ČNB poklesl v porovnání s loňským rekordním rokem přibližně o 70 %.

Ochlazení poptávky po nemovitostech, nejvíce v Praze

Podle statistických údajů počet nových bytů v Praze meziročně vzrostl. Zájem o nové bydlení v Praze je pořád velký, a i když se nabídka ve druhém letošním čtvrtletí navýšila, pohybuje se pořád pod stavem, který by uspokojil dlouhodobou tržní poptávku.

„V rostoucích cenách nemovitostí se poslední dobou promítly také vyšponované ceny komodit, stavebních materiálů i prací. Tady jen málokdo dokázal předvídat vývoj a adaptovat se na něj. Samozřejmě pořád platí, že důvodem přetrvávajících cen je stále ještě nepoměr mezi nabídkou a poptávkou. Situace je pořád stejná, a to navzdory tomu, že z trhu se z důvodu drahých a nedostupných hypoték stáhla výrazná část zájemců o koupi bytu. Řada lidí, kteří chtějí svoje bydlení financovat hypotékou, je za současných úrokových sazeb nucena nákup nového bytu odložit na neurčito. Meziročně se tak letošní prodeje bytů propadly zhruba o polovinu – ochlazení poptávky je znát,“ komentuje David Novotný z Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: