Vpusťte jaro do své domácnosti: nový začátek oceníte zejména v kuchyni

Vpusťte jaro do své domácnosti: nový začátek oceníte zejména v kuchyni

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Věděli jste, že právě kuchyň je místností, ve které trávíte nejvíce svého aktivního času? Ne nadarmo se jí proto dle tradičního čínského učení Feng-šuej přezdívá srdcem domova, energie z ní vycházející prý totiž ovlivňují náladu celé domácnosti. Pokud však namísto proudění sil věříte spíše svému instinktu, nebojte se ho poslechnout, vždy však místnost zařizujte tak, abyste se zde cítili komfortně a vaření vás bavilo.

Pokud jste dospěli do fáze, kdy vám vaše stávající dispozice kuchyně příliš nevyhovují, je na čase pustit se do rekonstrukce. Stejně byste měli postupovat i v případě, zařizujete-li si své nové bydlení, neboť původní uspořádání kuchyně vám za čas nemusí vyhovovat. Kde ovšem začít a jak postupovat, aby se místnost proměnila v ono srdce domácnosti?

Alfou a omegou kuchyně je správný půdorys

Přestože dříve hojně využívané kuchyňské sestavy do tvaru písmene L nebo U jsou již pro velké množství těžko přístupných ploch a slepých rohů méně oblíbenou variantou, v určitých asymetrických místnostech se jejich instalaci nevyhnete. Disponuje-li však vaše kuchyně dostatečnou šířkou bez množství rohů a příček, nejlepší variantou pro vás bude dispozice sestávající ze dvou rovnoběžných linek. Tuto sestavu rozhodně využijte také v případě, je-li vaše kuchyň součástí obývací části, kdy z linky vytvoříte samostatný ostrůvek, čímž zároveň opticky oddělíte obě místnosti. Zejména ve starších domech, ale i v některých novostavbách, bývá však kuchyňská místnost rozměrově nepravidelná a dané prostory asymetrické. V takovém případě je nutné obrátit se na některé kuchyňské studio či přímo společnost specializující se na zhotovení nábytku na míru jakou je například PK Interiér a nechat si zhotovit návrh dle přesných dispozic.

Nepodceňujte výběr materiálu

Při výběru materiálu vycházejte ze své estetické představy, ale zároveň také z míry využívání budoucí kuchyně. Zejména výběr pracovní desky neponechávejte náhodě, neboť právě ta bude společně s dvířky skříněk nejvíce využívanou částí kuchyně. Je proto nutné, aby odolávala zpravidla vodě, mechanickému poškození a čistícím přípravkům. Nejčastěji se tak můžete setkávat s pracovními deskami z nerezu, žuly, umělého kamene nebo s pracovní deskou s laminátovou úpravou, která splňuje výše uvedená kritéria a je zároveň řazena mezi méně nákladné varianty. Pokud však přeci jen dojde vlivem nevhodného zacházení k určitému poškození, je nutné celou laminátovou plochu vyměnit. Oproti tomu desky z masivu lze pravidelnou údržbou zbavit povrchových vad a navíc dodají na rozdíl od jiných materiálů celé místnost teplý a útulný vzhled. Aby vám ovšem dřevěná kuchyň dlouho vydržela, je nutné vybírat z opravdu kvalitních materiálů a nábytek pravidelně udržovat. „Při zhotovení kuchyně z masivu nanejvýš dbáme na kvalitu a zpracování nábytku, který vyrábíme přesně dle představ klienta z odolných materiálů jako je dub, ořech nebo třešeň,“ popisuje Pavel Kružík, majitel společnosti PK Interiér.

Pravidla, která vám usnadní vaření

Při vybavování kuchyně se držte pravidla „pravé ruky“, které pro praváky doporučuje uspořádání spotřebičů a pracovních ploch zleva doprava a pro leváky naopak. První by vždy měla být potravinová skříň, dále lednička, odkládací plocha, dřez, pracovní plocha a až nakonec zóna vaření. Jedině tak budete moci postupovat při vaření systematicky a nebudete se muset zdržovat kroky navíc. Život v kuchyni si navíc můžete usnadnit vestavěnými spotřebiči, které se v současné době nejčastěji umisťují cca 90 cm nad zem, tedy přibližně v rovině hrudi, čímž odpadá nepříjemné sklánění při pečení. Nezapomínat byste však neměli ani na kvalitní osvětlení – centrální osvětlení místnosti v tomto případě opravdu nestačí. Ideální prostor pro osvětlení pracovní plochy představuje spodní část horních skříněk, v otevřeném prostoru lze využít světelné police nebo nástěnné lampy.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: