Úhrada škod z povinného ručení. Krok za krokem, jak to funguje

Úhrada škod z povinného ručení. Krok za krokem, jak to funguje

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Placení povinného ručení je vám možná trnem v oku a říkáte si, že ho vlastně nepotřebujete. To ale platí zpravidla do té doby, než při drobné či větší nepozornosti způsobíte dopravní nehodu. Podívejme se s námi, jak probíhá oprava auta z povinného ručení.

Povinné ručení je prostě podmínka, kterou musíte mít ze zákona splněnou, pokud má být vozidlo provozováno na veřejných komunikacích. A ačkoliv jde o další výdajovou položku na vašem výpisu z účtu, jde o pojištění, které má chránit právě vás. I při běžném parkování totiž mohou vzniknout škody za desetitisíce. Oprava auta z povinného ručení vás jako viníka ochrání před daleko vyšším mínusem na vašem účtu – pojišťovna totiž škodu zaplatí za vás. Povinné ručení kryje škody na cizím vozidle (sem patří i oprava auta z povinného ručení), na majetku, na zdraví poškozených osob, výdaje na odstranění dopravní nehody a ušlý zisk.

Ceny povinných ručení za poslední rok vzrostly až o 50 %. Pokud hledáte aktuálně nejvýhodnější pojištění, doporučujeme vyzkoušet nezávislý porovnávač povinných ručení Porovnej24.cz

Oprava auta z povinného ručení

V případě, že jste viníkem dopravní nehody, bude poškozenému hrazena oprava auta z povinného ručení, které máte sjednáno vy. Opravu vašeho automobilu si musíte zajistit sami. Na takové případy je tady právě havarijní pojištění, které kryje škody na vašem vozidle při vámi zaviněné nehodě. Kromě toho havarijní pojištění kryje škody způsobené vandalem, zvěří nebo živly. Pokud jste v dopravní nehodě jen poškozeným, ale viníkem je někdo jiný, je hrazena vaše oprava auta z povinného ručení viníka.

Jaké nároky z povinného ručení máte vy?

Povinné ručení viníka je tady  hlavně proto, aby uhradilo škodu poškozenému. Jak je to ale s vaším vlastním vozidlem, tedy pokud jste na straně viníka? Je možná oprava auta z povinného ručení i v případě zavinění dopravní nehody?

Oprava auta z povinného ručení v případě vámi zaviněné nehody možná nebude. Obvykle ale bývají součástí povinného ručení asistenční služby. V základu tak může být tlumočení, výměna kola, dovoz paliva, ale i práce mechanika v terénu (někdy jde o třicet minut, jindy hodinu). Při havárii vám pojišťovna také může bezplatně zabezpečit odtah do nejbližšího smluvního servisu.

Vaši pojišťovnu s povinným ručením se nebojte kontaktovat ani v případě, že jste nehodu nezavinili. Pojišťovna vám může pomoci vyřídit dopravní nehodu s pojišťovnou viníka. Bude v takovou chvíli minimálně odbornou pomocí na telefonu ve chvíli, kdy nebudete vědět, co po nehodě vlastně dělat. Na cestách buďte opatrní a nebojte se spolehnout na asistenční služby své pojišťovny.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: