Trápí vás jarní únava? Víme, jak se jí zbavit!

Trápí vás jarní únava? Víme, jak se jí zbavit!

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

S příchodem jara pociťuje jarní únavu podle statistik každý druhý člověk v České republice. S čím tento fenomén souvisí a lze jarní únavě předejít?

Příznaky jarní únavy

Mezi příznaky patří obvykle častý pocit únavy bez ohledu na množství prospaných hodin, dále slabost, malátnost a zoufalý nedostatek psychické i fyzické energie. Objevovat se však může i výraznější bušení srdce, časté bolení hlavy, suchá a popraskaná kůže, lámavější nehty a bolest kloubů. S jarní únavou však přímo souvisí i zhoršený psychický stav, a tak spoustu lidí zažívá rychlé střídání nálad, úzkost a depresivní stavy.

To vše souvisí zejména s tím, že po zimě je náš organismus vyčerpán po opakujících se nemocech a svou roli samozřejmě hraje i nedostatek vitaminů, které obvykle čerpáme ze zeleniny a ovoce, v zimě je však do jídelníčku zařazujeme méně. Další příčina jarní únavy je však i fakt, že se prodlužují dny a přibývá denní světlo, na které tělo reaguje zvýšenou spotřebou vitaminů, které však při nešťastně složeném jídelníčku nemá kde brát.

Jak se s jarní únavou poprat

Již před příchodem jara je nejideálnější pozměnit svůj stávající jídelníček a zařadit do něj ryby, libové maso, mléčné výrobky, ovoce, zeleninu a luštěniny. Velmi dobrou součástí výživy jsou také klíčky, které obsahují plno vitaminů a minerálů. Pít bychom také měli pravidelně bylinné čaje podporující imunitní systém a vyvarovat se konzumace alkoholických nápojů.

Co se vitaminů týče, zvýšit bychom měli zejména dávku vitaminů skupiny B, a to B1, B2 a B3. Ty totiž ovlivňují metabolické a duševní procesy. Jejich nedostatek tak může vést k depresím, úzkosti, pocitům strachu, podrážděnosti a rychlé unavitelnosti. Významným zdrojem těchto vitaminů je Moringa olejodárná, která je známa již tisíce let a využívá se i v Ájurvédském léčitelství. Moringa ovšem obsahuje i komplex 90 živin a 46 antioxidantů ve zcela přirozené a dobře vstřebatelné podobě a taktéž obsahuje další vitaminy skupiny B, vitamin C, A, D, E a K. Najdeme v ní ovšem i nezbytné stopové prvky jako železo, zinek, hořčík, fosfor, mangan, měď, vápník a draslík.

Moringa je v prodeji v různých formách, k dostání je například čistý moringový prášek, a to na webových stránkách www.prozdravi.cz.

Dostatek spánku

Podceňovat bychom ovšem při jarní únavě neměli ani dostatek spánku. Uvádí se, že dospělý jedinec v průměru potřebuje osm hodin denně spánku, málokdo však na tuto hranici v dnešním zrychleném tempu života dosáhnu. Častým problémem je však taktéž to, že málokdo se večer cítí unaven natolik, aby šel spát brzy a zajistil si tak dostatečný počet hodin v říši snů. K tomu se však lze dopracovat večerní relaxací, nenáročným odpoledním cvičením a častými procházkami na čerstvém vzduchu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: