Jak v tradingu pracovat s riskem

Jak v tradingu pracovat s riskem

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Existuje úsloví Cvičení dělá mistra, které říká, že když budeme dostatečně trénovat, budeme se automaticky zdokonalovat. V mnoha oblastech života tomu tak bezesporu je, ale v obchodování na finančních trzích to bohužel neplatí. Dokola opakovaná chyba je bohužel stále jen chyba, která vás dopředu neposune. Ba naopak, čím déle se jí budete držet, tím hůře se jí budete zbavovat. Pro obchodní úspěch je mnohem klíčovější umět správně pracovat s riskem, říká hlavní finanční analytik společnosti XTB Jaroslav Brychta. Míra risku je subjektivní a bohužel neexistuje žádné matematický vzorec, který ji dokáže spočítat na míru. Přesto existují pravidla, kterých se vyplatí držet.

Knihy, semináře a odborná diskusní fóra často obsahují univerzální doporučení, jak pohlížet na riziko a jak s ním pracovat. Obvykle se jako zdravá míra rizika doporučuje jedno až dvě procenta z obchodního kapitálu, ale existují i dravější obchodníci, kteří doporučují až pět procent. Říká se, že ti méně zkušení mají tendenci riskovat méně, a ti, co jsou stabilně zajištěni jiným zdrojem příjmu nebo jsou zkušenější, mají sklony riskovat více.

„Neplatí to ale stoprocentně. Z praxe známe i případy nováčků v tradingu, které zlákala vidina rychlého zbohatnutí a snadné zisky, a v důsledku toho přišli o velký kapitál hned na začátku. V neúměrném riskování je bohužel často podporují marketingové kampaně neseriózních brokerů, které je lákavými nabídkami ponoukají k větším rizikům, než jsou s malými zkušenostmi schopni zvládnout. Jste-li úplný začátečník, doporučujeme obchodovat opatrněji a s nižším rizikem, zatímco se budete věnovat studování tradingového materiálu. Zkuste pro začátek riskovat zhruba půl procenta obchodního kapitálu a uvidíte, jak to pro vás bude fungovat a co bude dělat vaše psychika,“ říká Jaroslav Brychta, hlavní finanční analytik přední brokerské společnosti XTB.

Důležitou roli hraje psychika

Risk je pro každého obchodníka subjektivní záležitostí a je úzce provázaný s psychickou pohodou. Pokud riskujete více, než je pro vás komfortní, negativně se to odrazí na vašem rozpoložení a pod vlivem stresu uděláte spíše více chyb, které mohou vést k obchodním ztrátám. „Pokud riskujete více, než je pro vás komfortní, mohou následné ztráty narušit vaši soustředěnost a negativně ovlivnit rozhodování. Mysl vám pak zablokuje myšlenka na zůstatek vašeho obchodního kapitálu a ze zřetele ztratíte samotný tradingový proces. Pokud utrpíte ztráty, které vás zasáhnout emocionálně, zaslepí vás to a budete se následně soustředit jen na obchody s cílem utrpěné ztráty vyrovnat – to je tzv. obchod motivovaný pomstou a to je v obchodování považováno za nebezpečné scestí,“ vysvětluje Jaroslav Brychta. Pro začátek nespoléhejte na příjmy z obchodování plnou vahou. Pokud to bude váš jediný příjem, budete se rozhodovat pod psychickým tlakem a touhou vydělat velké peníze, které nutně potřebujete. Naopak, pokud máte pravidelnou výplatu odjinud, bude pro vás snazší oželet menší ztráty. Ty k obchodování tak jako tak patří. „Soustřeďte se primárně na trading a rozvíjení svých dovedností namísto toho, abyste se na obchod upírali jako na jediný zdroj, jak financovat vaše životní výdaje,“ radí Brychta.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: