Tip na dárek pro předškolní děti: Jeden dárek, nekonečno možností

Tip na dárek pro předškolní děti: Jeden dárek, nekonečno možností

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Není hezčí dárek pro rodiče než rozzářené dětské oči pod vánočním stromečkem. Jaké dárky rozzáří oči předškolákům? Důležité je brát ohled na vývojový stupeň i to, co našim dětem udělá nefalšovanou radost. Buďte prozíraví a kupte svým ratolestem něco, z čeho budou těžit celý život.

 

Předškolní věk a stupeň vývoje dítěte

Dítě v předškolním věku umí formulovat své myšlenky, klasifikovat dílčí prvky a třídit je do jednotlivých kategorií, řešit jednodušší problémy a vysvětlovat – zvládne například vrstevníkům vysvětlit pravidla hry. Je schopné rozeznávat autority, řídit se danými pravidly a budovat si přátelské vztahy kolem sebe. Namaluje rozpoznatelný obrázek, napíše své jméno a dokáže dotahovat činnosti do konce, aniž by muselo být upomínáno, co a jak má dělat. Začíná se rozvíjet schopnost porovnávat věci mezi sebou a rozšiřuje se kapacita paměti. Jedny z klíčových schopností, na nichž je třeba v tomto věku pracovat, jsou představivost a kreativita. Kreativní děti jsou vnímavé, spontánní a originální. Hledají stále nová řešení, pracují samy na sobě a neustále posouvají hranice svých možností.

Zábava a učení v jednom

Chcete-li tuto složku osobnosti u dítěte rozvíjet, pak spíše než hotové hračky s bezduchými motivy jim pořiďte ty, s nimiž se dá nějak pracovat, dotvářet je, spojovat, skládat, seskupovat a vyrábět z nich originální díla. K rozvíjení osobnosti se nejlépe hodí různé stavebnice, puzzle a skládačky z materiálů, jako je dřevo, papír, filc nebo pěna. „Stavebnice je ideální hračkou, která rozvíjí tvořivé a kombinační schopnosti dítěte. Kvalita zpracování kostiček stavebnice Plus Plus zaručuje pevnost, stálobarevnost, přesnost rozměrů. Díky tomu se snadno sestavuje a zase rozebírá. Tato hračka vydrží beze změny celé generace,“ říká Jana Žučková, manažerka kreativních hraček pro děti LowLands.

„Její obrovskou výhodou je, že vám z ní děti jen tak nevyrostou. Hodí se pro děti od jednoho roku až do 14 let. Bez problému ji zvládnou i předškoláci, ale rády si staví i velké děti. Starší dětí mohou vytvářet například plošné 2D mozaiky nebo 3D modely,“ nastiňuje Žučková. Zapojí-li se navíc do tvůrčího procesu celá rodina, o vtipné momenty a hezké vzpomínky rozhodně nebude nouze.

Kreativita jako vklad do života

Kreativita není dobrá jen pro umělce, dá se využít ve všech oblastech lidské činnosti. V každém oboru je nedocenitelnou vlastností, protože se dá využít při aktivním, originálním řešení problémů, vymýšlení nápadů a vizí. Děti, u kterých se podporují tvůrčí schopnosti již v raném věku, jsou vnímavější, nápaditější, oplývají větší spontánností a uměním improvizace. Mají mnohovrstevnatou osobnost. Jsou živější, zvídavé, hranice svých možností neustále posouvají dál, mají odvahu a stále na sobě pracují. To nejhorší, co můžete jako rodič udělat, je dítě odbývat, či dokonce okřikovat, abyste měli klid. Dětská potřeba ptát se a svět kolem sebe zkoumat všemi smysly je přirozená a my bychom ji neměli potlačovat. Je třeba si uvědomit, že si junior touto formou utváří osobnost, z níž bude těžit celý život v profesním i osobním životě.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: