Svalová horečka stoupá. Jak si ulevit od bolesti?

Svalová horečka stoupá. Jak si ulevit od bolesti?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Namožené svaly netrápí jen ostřílené sportovce. Občas se jim nevyhnou ani rekreační vyznavači pohybu. Mnoho lidí se mylně domnívá, že bolest svalů je neklamnou známkou kvalitního tréninku, ale je to přesně naopak. Pokud vás bolí takzvaně celý člověk a nemůžete se po přílišné fyzické námaze ani hnout, poradíme vám, jak si co nejrychleji ulevit od bolesti a urychlit proces regenerace.

Ať už si často dáváte do těla pravidelně, nebo moc nesportujete, ale s o to větší vervou do toho příležitostně jdete, bolest svalů se vám čas od času nevyhne. Někteří lidé snadno podléhají dojmu, že namožené svaly jsou důkazem optimálního tréninku, a vysvětlují si to známým pořekadlem „co bolí, to sílí“. Bohužel to tak neplatí, spíše naopak. Bolavé svaly vám signalizují, že jste to s fyzickou zátěží přehnali a svaly jsou přepjaté. Častěji namoženými svaly trpí lidé, kteří moc nesportují, občas si rekreačně vyběhnou nebo zahrají tenis. Je to dáno tím, že jejich koordinace mezi svaly a nervy není dostatečně trénovaná a zejména při rychlém, trhaném pohybu nebo náhlém zastavení se svaly snadno a rychle unaví. Bolestmi svalů trpí i špičkoví sportovci, obzvláště po nezvykle náročném tréninku.

Čím je bolest svalů způsobená?

Dříve se lékaři domnívali, že příčinou svalové bolesti je hromadění kyseliny mléčné ve svalech. Dnes se spíše přiklánějí k názoru, že za bolest mohou mikroskopické trhlinky ve svalové tkáni, ke kterým dojde při zvýšené námaze nadměrným stažením vláken. Většinou se není čeho obávat. Po pár dnech dojde k samovolnému zahojení a zregenerování bez trvalého poškození. Intenzivní bolest však může trvat i několik dní natolik, že se pořádně nevyspíte. Pokud k takové situaci dojde, je třeba neprodleně zahájit regenerační program.

Vždy se po náročné aktivitě nezapomeňte dostatečně protáhnout, aby nedocházelo ke svalovým křečím. Stačí 10 až 15 minut lehkého výklusu nebo strečinku. Záleží na typu prováděné aktivity. Nejlepší regenerací po náročných sportovních akcích je podle trenérů také vydatný spánek. Podmínkou není spát dlouho, ale kvalitně, shodují se odborníci. Pokud se cítíte rozlámaní, může vám pomoci lehká aerobní zátěž, jako je například jízda na rotopedu. Kolo má výhodu v tom, že nese vaši váhu. Nezatěžujete tak namožené, bolavé svaly a zároveň z nich pohybem vyplavujete únavu. Podobné výhody má i plavání, kde je zase tělo nadnášeno vodou. Největší únava se obvykle dostavuje druhý až třetí den po inkriminované činnosti. Buďte připraveni a naplánujte si na tento den návštěvu fyzioterapeuta nebo jemnou masáž kombinovanou se zábalem či napařováním.

Dejte bolest k ledu

Na bolavá místa několikrát denně přikládejte na čtvrt hodiny zábal s ledem. Je důležité, aby byl led zabalený a nepřišel přímo na holou kůži. Jinak by mohlo dojít k poškození svalové tkáně. Nemáte-li nic vhodného po ruce, můžete improvizovat a led strčit do ponožky nebo žínky. Tento postup se vyplatí zvláště v případě, že potřebujete akutně utlumit bolest. Hojení mikrotraumat ve svalových vláknech podpoříte teplou koupelí s rozmarýnem nebo návštěvou sauny.

Dobu rekonvalescence lze zkrátit

Bolest u lehčích a středně těžkých namožení bez dalších komplikací je možné účinně zmírnit také přírodními léčivými přípravky na bázi homeopatie. Dvanáct druhů léčivých bylin a dva druhy přírodních minerálních solí v sobě kombinuje rostlinná mast Traumeel. Je možné ji užívat při traumatických stavech všeho druhu, a to jak při úrazech, tak během rehabilitace. Funguje na stavy po úrazech a operaci pohybového aparátu, na podlitiny a posttraumatické otoky. Podporuje hojení přirozeným způsobem a přináší úlevu od bolesti.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: