Strašidelný začátek prázdnin pro děti ve středověkých Dětenicích

Strašidelný začátek prázdnin pro děti ve středověkých Dětenicích

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Za školní úspěchy dětem náleží patřičná odměna! Den, kdy budou všem školákům slavnostně předána vysvědčení, už pomalu klepe na dveře, a společně s ním i prázdniny a příslib letního dobrodružství. Stojí za to vyhradit si volný víkend pro celou rodinu a vymyslet neobyčejný program, který je na hony vzdálený všedním dnům. Ať už vaše dítko po celoročním snažení sklidí samé biče, anebo se sem tam objeví horší známka, v Dětenicích najdete jak vhodnou odměnu, tak i symbolické potrestání.

Pokud vaše ratolesti ještě nebyly v malé středověké obci Dětenice, pak je pro ně středověk nejspíš jen nudnou kapitolou z hodin dějepisu. Nejlepší představu, jak se lidem v temných dobách středověku žilo, jak mluvili, jakým radovánkám se oddávali a na čem si pochutnávali, si přitom neudělají při výkladu z učebnice. Nejvíce si toho zapamatují, když si dané období samy zažijí na vlastní kůži. Udělejte si rodinný výlet do malé obce nedaleko Prahy v Mladoboleslavském kraji a vezměte děti do časů drsné mluvy, nabroušených mečů, lahodných krmí a typických zvyků. Netradiční středověký program si co do zážitků a nových dobrodružství v ničem nezadá s tolik oblíbenými prázdninami.

 

Na skok do středověku

V okrese Jičín, na okraji Českého ráje, se rozkládá populární, českými i zahraničními turisty hojně navštěvovaný Zámecký resort Dětenice. Dominantou celého areálu je pozdně barokní zámek, který byl zrenovován a částečně zpřístupněn veřejnosti. Je to stavba s bohatou historií, stejně jako přilehlé pozemky a panství, a tak bylo jen otázkou času, kdy se renovace rozšíří i na další budovy. Dnes může tento rozlehlý areál nabídnout proslulou Středověkou krčmu, Zámecký pivovar, středověké kolbiště pro rytířské turnaje i s krytou tribunou pro diváky a stylové ubytovací kapacity, hotel Rustikal a Středověký hotel.

„Na zámeckém kolbišti se každou sobotu a neděli od 14 hodin konají velkolepé rytířské turnaje. Rytíři na koních zkříží své dřevce v nelítostných soubojích. Diváci uvidí dechberoucí pády ze sedel, kaskadérské kousky chrabrých rytířů a budou moci obdivovat ušlechtilost krásných koní. Rytířské klání vás přenese do romantických středověkých dob, kdy urození pánové museli udatně bojovat o ruku své vyvolené v nelítostných kláních. Středověk nedal nikomu nic zadarmo,“ láká na tradiční rytířské souboje Aneta Ondráčková, manažerka dětenického resortu.

Vedle toho se každou sobotu na místním zámku konají čarodějné prohlídky pro děti, při kterých se nebudou nudit ani dospělí. „Místní čarodějnice Žizelda, jež má pletky se samotným Belzebubem, vás provede zámkem a barvitě vám vylíčí, jak se na Dětenicích žilo před mnoha a mnoha lety. Kdo nepřijede, ten nezažije. Hodné děti, které měly hezké známky na vysvědčení, se nemusejí ničeho bát,“ říká s úsměvem Aneta Ondráčková.

Dětenice i pro dospělé

Dospělé, a milovníky piva obzvláště, potěší návštěva místního pivovaru s bohatou historií. Celá původní budova pivovaru byla částečně přestavěna na oblíbenou středověkou krčmu a z další historické části vzniklo muzeum piva. Dospělí i s dětmi se tak mohou pokochat interaktivní prohlídkou dobových interiérů sladovny, bednárny, varny, laboratoří, chmelnic, ledárny a v neposlední řadě objevovat i tajuplná zákoutí historických sklepů. Na posilněnou poté můžete ochutnat, jak chutná Dětenické světlé a černé, a posoudit, jak moc se zlatavý mok změnil od dob minulých, kdy ho pili ještě naši prapředci.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: