Spoříte na důchod? Pořiďte si raději investiční byt jako pojistku na stáří

Spoříte na důchod? Pořiďte si raději investiční byt jako pojistku na stáří

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Každý měsíc nám z výplaty odchází zákonné sociální pojištění, abychom byli na stáří od státu zabezpečeni pravidelnými výplatami důchodu. Jenže stačí to na to, abychom v pozdějším věku netřeli bídu s nouzí? Bude mít stát za několik dekád tolik prostředků, abychom měli všichni slušný důchod a prožili zbytek života na odpovídající úrovni? Nespoléhejte se na to a zajistěte se raději dopředu z vlastních prostředků tím, že koupíte byt na investici.

 

Představme si následující situaci jako příklad. Jste v produktivním věku, máte stabilní práci, vaše děti chodí do školy a vy vyděláváte solidní peníze na to, abyste mohli sobě i rodině zajistit slušný životní standard. S celou rodinou bydlíte ve svém bytě a máte našetřeno. Napadne vás myšlenka na stáří – bude stát schopný mě zabezpečit? Lepší je nesedět s rukama založenýma v klíně a přičinit se o spokojené dožití vlastními silami. Nabízí se několik možností. Spoření, penzijní připojištění, akcie, fondy nebo investice do zlata. Částka vyplácená ze spoření však nebude závratná a akcie, fondy a drahé kovy nejsou vhodné pro laiky, kteří se v investicích nevyznají. Zajímavým způsobem, jak si spořit na důchod, je koupě investiční nemovitosti. Ta vám může generovat solidní příjem už nyní, a navíc získáte něco, co bude mít nezpochybnitelnou, hmatatelnou hodnotu i za několik desítek let.

 

Investice do nemovitostí s sebou nesou nízké riziko a výborný poměr návratnosti investice a investičního rizika. Propady trhu s nemovitostmi jsou mnohem méně obvyklé než propady trhu finančního v případě akcií nebo komoditního v případě zlata. I v největších krizích musejí lidé někde bydlet, zatímco akcií a komodit se zbavují. Nemovitosti jsou také v neposlední řadě vysoce likvidní. Jsou v první řadě bydlením, po kterém je velmi stabilní poptávka. Není proto problém nemovitost zpeněžit, kdykoliv je potřeba,“ vysvětluje výhody investičních nemovitostí David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International. „Ze srovnání výnosnosti investic do nemovitostí se spořicími účty a penzijním připojištěním vyplývá, že nejvíce se vyplatí právě provoz investičních nemovitostí. Pokud vyberete správnou nemovitost a budete ji efektivně spravovat, výnos může být až 9,7 % ročně. Spořicí účty mají přitom výnos 0,2 % ročně a penzijní připojištění 1,5 % ročně,“ pokračuje Novotný.

 

Pojistka na stáří

Podmínkou pro nákup investiční nemovitosti není, že se musíte nutně topit v penězích. Pokud máte slušné příjmy nebo jen něco našetřeno, lze optimální kombinací vlastních prostředků a cizích zdrojů financování investiční byt pořídit. Úrokové sazby úvěrů a hypoték jsou stále výhodné, přitom ceny bytů rostou. Je tedy logické, že co koupíte teď, se v budoucnu jen zhodnotí. Aby byla tato investice dlouhodobě výnosná, je zásadní výběr vhodného investičního objektu. Zpravidla platí, že čím lepší je koupený byt, tím více vyděláte později – až bude hypoteční úvěr splacen a vám budou přibývat peníze za pronájem. Důležitá je lokalita. Cenová mapa se mění a rostou rozdíly mezi jednotlivými oblastmi, zatímco ceny hypotečních úvěrů jsou všude stejné. Ceny bytů jsou nejvyšší v Praze z celé ČR, nižší jsou v Brně, řádově nižší třeba v Karviné. Záleží tedy na tom, za kolik daný byt koupíte, ale hlavně, za kolik jej dokážete pronajmout. Čím lepší je poměr cena bytu (resp. splátka hypotečního úvěru) vs. výše nájmu, tím více můžete vydělávat už teď. Odborníci nedoporučuji vybírat lokality se super levnými byty, kde se vám budou těžko hledat kvalitní nájemníci, taktéž likvidita a zhodnocení daného bytu není největší.

 

„Rizika spojená s nákupem nemovitosti jsou relativně malá, podmínkou ovšem je bezpečná a výhodná koupě lukrativní nemovitosti. Chcete-li si být jisti, že koupíte nemovitost za nejlepší cenu při zachování výběru ze všech dostupných nemovitostí na trhu, vyhledejte pomoc nezávislého profesionála. Vyvarujete se tak toho, že koupíte byt či dům se skrytými technickými či právním vadami, a nestanete se obětí neseriózního jednání realitních makléřů,“ radí Novotný. Realitní společnost Bohemian Estates má více než desetileté zkušenosti v oblasti nákupu, správy a prodeje realit, disponuje bohatým know-how a pomůže vám uskutečnit nákup vybrané nemovitosti bez rizik a skrytých hrozeb.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: