Růžová v interiéru je dobrý sluha, ale zlý pán

Růžová v interiéru je dobrý sluha, ale zlý pán

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Je prokázáno, že barvy ovlivňují lidskou psychiku, a to v pozitivním i negativním slova smyslu. Stávají se také rozhodující kritériem při výběru nábytku a dekorací do interiéru. Žádná barvy není špatně – zvolíte-li vhodně odstín a správně ho zkombinujete s nábytkem a doplňkem, nemusíte se vyhýbat ani růžové. Růžová barva totiž dokáže podpořit požadovanou atmosféru místnosti, říká bytová designérka Anke Glut.

Když se řekne růžová, mnozí se otřesou odporem, jiným zase zaplesá srdce. Ať už patříte k jejím milovníkům či odpůrcům, vězte, že tato barva dokáže při citlivém zacházení a správné kombinaci se zbytkem interiéru divy.

„Oprostěte se od přeslazených odstínů a zapomeňte na asociaci s panenkou Barbie. Už dávno neplatí, že růžová je jen pro holky. Růžové odstíny vypadají v interiéru velmi pěkně, pravdou ale je, že si na ně málokdo troufne. A to je škoda, protože růžová symbolizuje jemnost, něžnost a klid.  V interiéru vytváří harmonickou atmosféru, uklidňuje rozjitřené smysly a povzbuzuje k citové otevřenosti a intimitě. Všechny tyto atributy jsou v dnešní uspěchané moderní době více než žádoucí,“ říká Anke Glut, interiérová designérka.

Přemíra růžové samozřejmě může způsobit újmu na estetickém dojmu a vytvořit kýčovitý výsledek. Tak je to ale i s jinými barvami, pokud se to s nimi přežene. Existují kombinace s růžovou, které mohou vašemu interiéru jen prospět. Pro ty, kteří oplývají vybraný vkusem, je totiž růžová naopak příležitostí, jak rozvinout vlastní fantazii. „Růžová má mnoho odstínů. Pokud chcete vytvořit jemný, nenásilný a elegantní dojem, vsaďte na starorůžovou nebo její pudrové odstíny. Působí neobyčejně krásně a křehce. Skvěle funguje v kombinaci s šedou. Zejména starorůžová a pastelové odstíny umí krásně zjemnit i strohost nadčasové kombinace černé a bílé,“ radí Anke Glut.

Pokud se bojíte s růžovou začít experimentovat, zkuste to jako s kapátkem – stačí jen detaily nebo maličkosti. Nemusíte se tak bát, že přestřelíte hned ze začátku, a zároveň svému domovu dodáte na romantickém vzezření. Vyzkoušejte květináče v pudrové barvě, případně si domů pořiďte rostlinu s růžovými květy – může to být třeba některá z růží šlechtěných pro pokojové podmínky. Nejvíce se růžová hodí do obývacího pokoje, který platí za centrální místnost často sloužící k reprezentativním účelům, a do ložnice, kde pomůže dotvořit intimní kouzlo a zázemí podporující komunikativnost a vřelost. Naopak nejméně vhodná je do kuchyně, kde by vám mohla evokovat chuť na sladké.

„Při práci s růžovou v interiéru platí jedno zlaté pravidlo – střídmost. Zvolte proto třeba růžovou výmalbu, kusový nábytek či vkusné doplňky, ale nikdy ne vše najednou, abyste nevyvolali nechtěný dojem kýče a lacinosti,“ radí Anke Glut.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: