Rekonstrukce interiéru: Tři zásadní kroky pro bezchybnou organizaci

Rekonstrukce interiéru: Tři zásadní kroky pro bezchybnou organizaci

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Rekonstrukce interiéru čeká někdy v životě drtivou většinu lidí. A většina z této většiny popisuje celý proces jako trnitou cestu s překážkami, se kterými nikdo nepočítal. Před samotnou rekonstrukcí je tak třeba podniknout některé kroky, které následné plánování a organizaci podstatně urychlí a zjednoduší.

 

Rozpočet

Kolik na rekonstrukci máte peněz? Zcela zásadní otázka, která je ve spoustě případů zároveň tím největším problémem. Lidé nezřídka podceňují finanční plánování, a to i v případech, kdy nemají úplný přehled o cenách služeb nebo materiálů. Při plánování rekonstrukce nesmíte podceňovat výši skutečných výdajů a je potřeba počítat i s poplatky designérovi či řemeslníkům. Také si zjistěte aktuální ceny nejrůznějších zařízení, odvozu odpadu nebo závěrečného úklidu. Zároveň nezapomínejte na drobnosti, jako jsou dekorace, vypínače, lišty, zámky a kliky ke dveřím atd.

 

Při plánování počítejte i s nějakou rezervou. Ta by měla být ve výši 10–15 % z celkové částky a bude vám sloužit pro případy, kdy třeba narazíte na stavební problém, o kterém jste zprvu vůbec netušili, že existuje. Zbydou-li vám peníze, jedině dobře. Rezervu byste ale vždy měli mít k dispozici.

 

Co budete vlastně rekonstruovat?

V žádném případě se nikdy nepouštějte do rekonstrukce, pokud nejprve nemáte velmi podrobný plán toho, jak bude konečný výsledek vypadat. V životě se možná spontánnost může někdy vyplatit, tzv. hurá systém však při rekonstrukcích nedopadá dobře. Musíte od začátku vědět, co budete dělat, v jakém pořadí a proč.

 

V tom vám pomůže interiérový designér, který má s celým procesem zkušenosti. „Práce bytového designéra není jen o tom, že poradí s výběrem doplňků. Správný designér by měl být schopný navrhnout koncept, připravit podklady k realizaci a následně i dohlédnout na realizační tým. V tom spočívá jeho skutečný přínos,“ vysvětluje interiérová designérka Anke Glut, která pracuje jak s novostavbami, tak s komerčními prostory či staršími nemovitostmi.

 

Správné načasování

Když už se do rekonstrukce pustíte, zkuste ji udělat ji celou najednou, a to i za cenu toho, že se třeba budete na čas muset odstěhovat. S dobrou organizací a řemeslníky se vše dá zvládnout za pár týdnů a během této doby můžete třeba k příbuzným. Některé rodiny to také řeším pronajmutím apartmánu. I z toho důvodu je tak důležité správné načasování. Rekonstrukci pravděpodobně nebudete chtít začínat v prosinci během svátků nebo v létě v době dovolených, ale zkuste ji třeba naplánovat na jarní prázdniny, kdy můžete ratolesti vyslat k příbuzným. Za tento krok budete následně rádi a nakonec se vrátíte do kompletně hotového a nového domova.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: