Investice do nemovitosti je stále považována za jeden z nejchytřejších a nejbezpečnějších způsobů, jak zhodnotit své finance. Při koupi nemovitosti je však nutné brát v potaz, chceme-li nemovitost určenou pro sebe či nemovitost, která bude sloužit k pronájmu. V případě druhé varianty je totiž třeba zaměřit se na některé aspekty více než na jiné. Které to jsou a jak lze celý nákup zabezpečit natolik, abychom neohrozili své celoživotní úspory?
Poloha nemovitosti
U koupi nemovitosti určené k pronájmu je důležité nepřemýšlet jako budoucí obyvatel, ale jako někdo, komu za tímto účelem pořízená nemovitost přinese co nejvíce užitku. Zcela jasně se tak musíte ohlížet na to, aby šla nemovitost co nejlépe pronajmout za co nejvíce peněz a aby vám v budoucnu, až se ji rozhodnete třeba prodat, přinesla co nejvyšší zisk. Zajímat by vás tak měla zejména poloha nemovitosti a občanská vybavenost v dané lokalitě. Ideální budou v tomto případě nemovitosti v turisticky zajímavých lokalitách s dobrou dostupností a širokou nabídkou práce. Jako vhodná se tak jeví například větší okresní města, ve kterých je cena nemovitostí v současnosti sice vyšší, avšak i ceny pronájmů se tu pohybují výše než kdekoli jinde. Konkrétně se poté zaměřte na to, zda je v okolí škola, školka, obchody, banky, zastávka MHD apod. Jedině tak zaujmete co nejvíce potenciálních zájemců a budete si moci dovolit jít s cenou pronájmu nahoru.
Stav nemovitosti
Přestože u koupi nemovitosti určené k pronájmu celá transakce svádí k tomu, abyste tolik nehleděli na stav nemovitosti, v dnešní době plné novostaveb je nutné brát v potaz i tento faktor. Čím dál více lidí bere totiž při hledání nájmu v potaz zařízení a stav objektu, a tak je vhodnější raději investovat do novějších staveb než do těch starších, které budou zcela logicky během let vyžadovat více zásahů a oprav. Tento přístup je navíc preventivní i proto, abyste jako majitelé nemovitosti nemuseli řešit jen poruchy a závady. Nehledě na to, že u nemovitostí se skrytými technickými vadami se dřív nebo později setkáte se situací, kdy je nutné investovat nemalou částku na nutné opravy. K osobní prohlídce si proto bez okolků vždy přizvěte profesionála, který je schopen vyhodnotit stav nemovitosti a podat vám ničím a nikým ovlivněný report.
Smluvní dokumentace
Přestože na smluvní dokumentaci by se mělo dopodrobna hledět v každém případě, při koupi investiční nemovitosti to platí o to více. Nejrůznější právní kličky vám totiž do budoucna mohou způsobit nemalé potíže. „U koupi jakékoli nemovitosti je nutné se zaměřit na právní stránku daného objektu. Doporučuji si tak k celému procesu přizvat právníka, který je schopen veškerou smluvní dokumentaci posoudit a zhodnotit, zda je vhodné do koupi jít či nikoli,“ říká David Novotný, zakladatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates, která se mj. zabývá i pomoci klientům s investicí do nemovitostí určených k pronájmu.
Stále je však nutné počítat s tím, že koupě nemovitosti bude poměrně složitá a komplikovaná transakce vyžadující spoustu času a energie. Počítat je nutné s obdobím trvajícím klidně i několik týdnů, od počátečního monitoringu přes osobní prohlídky až po finální podepsání kupní smlouvy. Lze se tomu však nějak vyhnout? Řešením je přizvat si ke koupi profesionální realitní experty, kteří se touto problematikou zabývají. „Každá etapa investice do nemovitosti vyžaduje jistou dávku znalostí a úsilí. Ať už se bavíme o samotném nákupu, následné správě nemovitosti či o případném budoucím prodeji. Zcela určitě proto doporučuji se s celým prodejem obrátit na realitní společnost, která nejen, že má požadované zkušenosti, ale díky nim dokáže výsledný profit nemálo znásobit,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates.