Předvánoční úklid podle Marie Kondo

Předvánoční úklid podle Marie Kondo

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Předvánoční úklid je nedílnou součástí doby adventu. Většina lidí si chce Vánoce užít v klidu a s čistou hlavou a uklizený a zorganizovaný domov přispívá k domácí pohodě. Jak vzít úklid domácnosti z gruntu a v čem vám metoda KonMari změní život?

Úklid podle Marie Kondo

Marie Kondo vytvořila KonMari metodu, která se zaměřuje na to, aby si lidé nechávali pouze ty věci, které jim přináší radost, a zbavili se zbytečností. Tato metoda se stala fenoménem a získala světovou popularitu díky svému jedinečnému přístupu k úklidu a organizaci, který zdůrazňuje spojení s předměty a dosažení harmonie v domově. Předvánoční úklid podle Marie Kondo může být nejen praktickým úkonem, ale i duchovní zážitkem. „KonMari metodě často přichází na chuť i typičtí sběratelé a nejen vyznavači minimalismu. Důkladné vytřídění zbytečných věcí pozitivně ovlivňuje psychiku a pomáhá lidem uzavřít některé nevyřešení záležitosti. Výsledek je navíc velmi uspokojivý,“ říká interiérová designérka Anke Glut, která úklid a organizaci domácnosti podle Marie Kondo nabízí jako jednu ze svých služeb. A v čem KonMari metoda spočívá?

Co vám dělá radost?

Hlavním principem metody je ponechat si pouze ty věci, které vám opravdu dělají radost. Vše ostatní by mělo jít z domu pryč. V praxi to vypadá tak, že je potřeba nejprve všechny vaše věci vytřídit. „Při úklidu si projděte všechny vaše věci a rozhodněte se, zda ve vás vyvolávají radost. Probírejte je popořadě, podle kategorií, nikoli podle místností. Pořadí kategorií je následující. Nejprve začněte oblečením, pak se přesuňte ke knihám, následně k dokumentům a nejrůznějším papírům a poznámkám, poté k drobnostem z kuchyně či koupelny a skončete u sentimentálních předmětů, jako jsou fotografie, památníky, suvenýry apod. Ty je velmi důležité nechat až na úplný konec. Pokud s nimi začnete, pravděpodobně vás přepadne nostalgie a budete skeptičtí k tomu, že byste se jich zbavili,“ vysvětluje Anke Glut.

Co když si nejste jistí?

Pokud si při úklidu nejste jistí, ptejte se sami sebe, zda je pro vás daná věc užitečná a jak často ji používáte. To se nejčastěji týká různých drobností, jako je bižuterie, kosmetika či elektrické kabely. Buďte k sobě upřímní. Jakmile se o něčem rozhodnete, že už to nepotřebujete, nezapomeňte dané věci poděkovat za to, že vám v minulosti posloužila.

Organizujte vertikálně

Součástí úklidu podle Marie Kondo je i odlišná organizace a úklid věcí. Stejné kategorie skladujte společně, důležitá je vertikální organizace věcí. Například oblečení na ramínkách ukládejte zleva doprava, začněte dlouhým a tmavým oblečením. Třiďte podle barev, vzorů a kombinací. Jednotlivé kusy oblečení ukládejte do skříně vertikálně jako knížky. „Každý kousek oblečení složte do obdélníku, přeložte na třetiny a uložte do skříně,“ dodává Anke Glut.

Důležité je vytrvat

Odhodlání a vytrvalost jsou důležité pro to, aby domácnost zůstala ve stejném stavu. Nadále se obklopujte jen věcmi, které vám přináší radost. Předvánoční úklid podle Marie Kondo není pouze o fyzickém uspořádání věcí, ale i o vytvoření harmonie v duši. Přistupte k předvánočnímu úklidu s otevřenou myslí a proveďte ho s dostatečným předstihem, abyste si mohli užít opravdu klidné svátky.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: