Pořízení fotovoltaické elektrárny neodkládejte, ceny se příští rok zdraží

Pořízení fotovoltaické elektrárny neodkládejte, ceny se příští rok zdraží

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Aktuální situace na energetickém trhu se vyvíjí velmi dynamicky a nevyzpytatelně. Současnou krizi vyvolaly dramaticky se zvyšující ceny energií, které ještě vyeskaloval odchod některých dodavatelů z trhu. To však otevřelo nový prostor dosud opomíjenému segmentu energetiky, kterým jsou fotovoltaické elektrárny. Rostoucí zájem o ně žene ceny výš a prodlužuje čekací dobu na výrobu a instalaci – u některých firem se už nyní pohybuje půl roku.

Fotovoltaika patří mezi obnovitelné zdroje energie a kvůli současné krizi se dostává do popředí zájmu obchodních společností, měst, obcí i jednotlivých domácností. Data Solární asociace ukazují, že jen za první pololetí bylo letos v Česku připojeno 9 354 solárních elektráren, což je přibližně o dvě stě procent více v porovnání s pololetím loňského roku. Z toho 8 500 elektráren bylo vystavěno na rodinných domech. Zájem kromě energetické krize zvyšují také výhodné podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám.

Zatímco solární panely na střechách domů i větrné elektrárny jsou za hranicemi České republiky k vidění běžně, u nás měl tento typ získávání elektrické energie „zelenou“ pachuť. Kromě toho, že současný vývoj kopíruje trendy nastavené evropskou legislativou a klimatickými závazky, představují také cestu ven z energetické krize v podobě demokratizace elektřiny a zbavení se závislosti na ruských komoditách.

Stoupající poptávka si vyžádala více zaměstnanců v oboru i komponent nutných pro fungování fotovoltaiky. V současnosti tak firmy hledají nové zaměstnance nebo přeškolují ty stávající; některé se potýkají s nedostatkem komponent. Proto instalace fotovoltaických panelů může v některých případech trvat i půl roku – od podpisu smlouvy do samotné výroby elektřiny. Tuto dobu mnohdy také prodlužuje zbytečná byrokracie navázaná na vyřizování dotací nebo schválení přetoků od distributora.

Většina domácností na pořízení fotovoltaických elektráren využívá možnosti dotace od Evropské unie, vyplatí se podle odborníků příliš neotálet a pořídit fotovoltaiku co nejdříve. Spolu s inflací rostou i mzdy a ceny většiny komponent, které jsou pro provoz fotovoltaiky nezbytné. To se v příštím roce stoprocentně odrazí ve zdražení velké části projektů. Vyčkávat s instalací fotovoltaiky na další roky by se v konečném důsledku nemuselo příliš vyplatit.

Jak si zařídit instalaci fotovoltaiky

Dobře zvolená instalační firma znamená spokojené užívání fotovoltaické elektrárny a minimum starostí s jejím provozem. Problémů, které se mohou vyskytnout po neprofesionální instalaci, je totiž celá řada – do střechy může po instalaci zatékat, elektrárna může fungovat špatně nebo vám mohou hrozit sankce od úřadů kvůli špatné dokumentaci. Když si vyberete fotovoltaický systém, montáž elektrárny obvykle trvá zhruba tři až čtyři měsíce od podepsání smlouvy a zaplacení zálohy. Cena fotovoltaiky záleží na instalovaném výkonu a na velikosti bateriového úložiště. U LAMA home, jednoho z předních dodavatelů fotovoltaických elektráren, můžete nejlevnější fotovoltaiku pořídit už za 170 tisíc včetně dotace.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: