Pojištění majetku vás vyjde na pár stovek měsíčně. Spoustu lidí ho ale podceňuje

Pojištění majetku vás vyjde na pár stovek měsíčně. Spoustu lidí ho ale podceňuje

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Podle průzkumů nemá pojištění domácnosti uzavřeno více než třetina českých domácností. Podceňují ho zejména mladší lidé. Pojištěných lidí do 26 let je zhruba jen polovina. Naopak, lidé nad 55 let se pojišťují nejčastěji. Sjednané pojištění domácnosti má v této věkové kategorii až 77 % lidí. Pojistit se přitom trvá pár minut a částka, kterou zaplatíte, váš rodinný rozpočet nezatíží. Co je o pojištění majetku dobré vědět?

Pojištění majetku

Do pojištění majetku spadá pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti, tedy dva zcela odlišné pojišťovnické produkty, které si mnozí pletou a neví, které pojištění kryje jakou škodu.  Oboje pojištění přitom lze sjednat online, na míru a pojistit lze rodinný dům i byt.

Rozdíly v pojištění

Rozdíl v obou produktech vysvětluje expert z internetového srovnávacího portálu pojištění Klik.cz Aleš Rothbarth. „Zatímco pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu nebo domu, pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou,“ říká. Pojištění domácnosti běžně zahrnuje nábytek, elektrospotřebiče, televizi, rádio, knihy, oblečení, sportovní potřeby, ceniny nebo třeba šperky. V rámci pojištění si však lze určit i stavební součásti, jako je podlaha, kuchyňská linka nebo obklady stěn a stropů. Obvykle se do pojištění zahrnují i prostory mimo byt samotný, jako je půda nebo sklep.

Pojištění nemovitosti oproti tomu zahrnuje samotnou stavbu. Tedy stěny, střechu, stropy, okna, okapy, omítky apod.  „Toto pojištění je určeno hlavně pro případy živelných katastrof, jako jsou povodně, požár nebo třeba i spadnutí stromu následkem vichřice na dům. A i pojištění nemovitosti se může vztahovat na objekty mimo nemovitost, jako je kůlna, zahradní domek, ale dokonce i plot či bazén,“ vysvětluje Rothbarth.

Ten také dodává, že pojištění nemovitosti by měl mít každý vlastník na svou nemovitost, a pro většinu bank je toto i jedna z podmínek pro odsouhlasení hypotečního úvěru. „Pojištění nemovitosti je v dnešní době již samozřejmost a pokud někdo vlastní nemovitost, měl by mít pojištěnou i domácnost. To však doporučuji i lidem bydlícím v pronájmu, kteří v něm mají své vlastní vybavení. Uzavřené pojištění je ale i v zájmu pronajímatele, na tom byste měli trvat. Pokud je pronajímatel proti, sjednejte si alespoň pojištění odpovědnosti.“

Pojistné limity

Při sjednání pojištění je také důležité stanovit si limit pojistného plnění. Tato částka udává maximální sumu, kterou pojišťovna v případě pojistné události vyplácí. „Limit plnění se ve smlouvě stanovuje pro každé z rizik a může být stanoven absolutní částkou nebo jako procento z hodnoty domácnosti nebo nemovitosti. Obecně poté platí, že čím vyšší limity, tím je pojištění dražší,“ dodává Rothbarth.

Jednotlivé nabídky pojišťoven zjistíte na srovnávači pojištění Klik.cz, kde po zadání několika základních údajů zjistíte, na kolik vás pojištění domácnosti a nemovitosti přijde. „Naše kalkulačka pojištění rychle srovná jednotlivé nabídky pojišťoven a přehledně je seřadí včetně připojištění. Je si tak možné vybrat nejlevnější pojištění, které přitom stále vyhovuje všem požadavkům. K některým pojistkám je také možné získat i pojištění odpovědnosti zdarma. Vše lze navíc vyřídit online,“ uzavírá Aleš Rothbarth za Klik.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: