Moringa: pomocník proti nachlazení i nadbytečným kilogramům

Moringa: pomocník proti nachlazení i nadbytečným kilogramům

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pokud se během zimního období potýkáte s nedostatkem energie, jste podráždění, přecitlivělí a sebemenší fyzická aktivita představuje pro tělo abnormální zátěž, patrně si váš organismus žádá více živin a vitaminů. Je několik způsobů, jak lze zdraví prospěšné látky doplňovat a tím patrně nejjednodušším je konzumace potravinových doplňků. Jak se však v širokém spektru produktů vyznat a vybrat takové, které se vzájemně negativně neovlivňují? Řešení je jednoduché, vsaďte na jediný produkt – na Moringu!

 

Pokud jste o této rostlině doposud neslyšeli, rozhodně zbystřete. „Zázračný strom“ nebo také „strom života“, jak se Morinze také přezdívá, pochází původně z podhůří Himalájí, odkud se postupně rozšířil až na africký kontinent. Místní obyvatelé používají Moringu jako víceúčelovou rostlinu, neboť ji lze zužitkovat prakticky celou od kořene, přes větve, listy a plody až po květy. Každá část má navíc rozdílné léčivé účinky, její využití je proto velice široké. Často bývá kromě lékařských účelů používána také v tradiční kuchyni.

 

Blahodárný vliv na tělo i libido

Přestože je rostlina zdraví prospěšná, s konzumací některých jejích částí se musí postupovat opatrně. Například kořeny, které místní využívají obdobně jako my křen, je nutné dávkovat přiměřeně, neboť jsou jedovaté. V malých dávkách však naopak napomáhají proti střevním parazitům, při poruchách zažívání a osvědčily se také jako lék na tlumení bolesti. Stejně tak lze využít listy Moringy, které mají navíc schopnost snižovat horečku a pomáhat při onemocnění horních cest dýchacích nebo hemoroidech. Těhotné ženy jejich konzumací navíc mohou podpořit tvorbu mateřského mléka, naopak zcela vyvarovat by se pak měly konzumaci květů, neboť ty mohou vyvolat potrat. Nicméně i květy mají jednu pozitivní vlastnost a sice afrodisiakální účinek. Kromě listů a květů lze konzumovat také plody a semena v něm ukrytá, která díky svému protizánětlivému a antipyretickému účinku nejlépe poslouží jako lék při horečce a zánětech.

 

Zeatin – kámen mudrců v podobě přírodního hormonu

Díky Morinze můžeme tělu dodávat důležité živiny, minerály, vitamíny i antioxidanty prostřednictvím jediného potravinového doplňku. Tato rostlina má však ještě další unikátní vlastnosti, kterými blahodárně působí na lidský organismus. Obsahuje totiž mnohem více vlákniny než například ovesné vločky nebo jablka, čímž napomáhá k činnosti metabolických procesů potřebných při redukci hmotnosti. Je tedy výborným zdrojem živin a podpůrných látek při podzimní detoxikaci organismu a může být také vhodným pomocníkem při shazování povánočních kil. Nejvýznamnější složku Moringy však představuje ryze přírodní hormon Zeatin, který pozitivně ovlivňuje proces stárnutí buněk, kdy napomáhá jeho zpomalení.

 

Jak zařadit Moringu do každodenního jídelníčku?

Do České republiky je rostlina nejčastěji dovážena v podobě 100% prášku z mladých sušených listů nebo v podobě kapslí. Vyzkoušet můžete také moringové směsi od společnosti Joalis, které svým unikátním složením cílí na konkrétní zdravotní problémy. Doporučené dávkování je dáno v závislosti na produktu – kapsle se konzumují 3x denně a zapíjí se dostatečným množstvím vody, u prášku je dobré rozmíchat 1-2 kávové lžičky denně ve vodě a konzumovat jako nápoj, či smoothie, přidat ho však lze i do omáček, jogurtů, kaší nebo polévek.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: