Lidé chtějí mít výdaje za energie pod kontrolou. Pomohou smlouvy na dobu neurčitou

Lidé chtějí mít výdaje za energie pod kontrolou. Pomohou smlouvy na dobu neurčitou

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Predikce vývoje cen energií na tento i příští rok se liší. Zatímco někteří odborníci varují před zdražením o několik desítek procent, jiní tvrdí, že se výdaje za energie zvednou jen nepatrně. Protichůdné názory a energetická krize, které jsme byli svědkem v roce 2022, mají za následek rostoucí obavy mezi zákazníky českých dodavatelů plynu a elektřiny.

Fixovat, nebo ne?

Zafixovat ceny plynu a elektřiny, či nikoli? Ti, kterým letos končí smluvní závazek u stávajícího dodavatele energií, stojí před rozhodnutím, které ovlivní jejich výdaje za energie na následující roky. Ceníky plynu a elektřiny tuzemských dodavatelů jsou vázány na dobu, po kterou se zákazník dodavateli smluvně upíše. Existují i flexibilní ceníky, ty ale zákazníky mnohdy znevýhodňují.

Odpovědi na otázku fixace cen energií jsou nyní sporné. Měli by lidé u nových dodavatelů ceny zafixovat? A na jak dlouho? A co když to udělají a budou zbytečně platit moc po dobu tří nebo dokonce pěti let? Ostatně stejný scénář teď prožívají všichni ti, kteří podepsali smlouvu s fixací cen v minulých letech, kdy byly ceny energií vysoko. Ze smlouvy na dobu určitou se zafixovanými cenami navíc není jednoduché se vyvázat. V drtivém procentu případů si dodavatelé účtují tučné sankce.

Podmínky odstupu od smlouvy

Podmínky, za kterých je možné odstoupit od smlouvy s dodavatelem energií ještě před uplynutím smluvní doby, najdou odběratelé ve své smlouvě. Pozornost je potřeba věnovat i sankcím za předčasné vypovězení smlouvy. V podstatě se jedná o náhradu škody, která dodavateli vznikne za již nakoupenou, ale neodebranou elektřinu či plyn.

Může jít o pevně danou částku nebo o částku odvozenou od počtu měsíců, po které smlouva ještě platí. Někteří dodavatelé si navíc účtují ještě další poplatky, například ušlý zisk. V některých případech dodavatel sankce platit nemusí. Například při přepisu odběrného místa v případě stěhování nebo když dodavatel neoprávněně zvýší ceny. Někdy tak vyjde výhodněji uzavřít smlouvu na dobu neurčitou.

Smlouvy na dobu neurčitou

V případě smlouvy na dobu neurčitou lze smlouvu vypovědět kdykoli, bez udání důvodů a bez nutnosti platby sankcí. Většina dodavatelů však tyto smlouvy znevýhodňuje. Výjimkou je středně velký český dodavatel elektřiny a plynu FONERGY. Ten od začátku nabízí výhradně smlouvy na dobu neurčitou, které odběratelům dávají možnost volby. Ceny elektřiny a plynu jsou příznivé a produkty se děli na standardní a premium. Jediný rozdíl spočívá v měsíčním poplatku, od kterého jsou zákazníci se smlouvou premium osvobozeni, neboť veškerá komunikace a platby probíhají online. FONERGY svým zákazníkům umožňuje přístup ke svému účtu online na webovém rozhraní nebo v aplikaci. V ní mají lidé přístup ke smlouvám, ceníkům, platbám, samoodečtům a komunikaci se zákaznickou linkou. Všechny změny lze provádět přímo z telefonu. Lidé tak mají výdaje za energie pod kontrolou a mohou se svobodně rozhodovat podle vývoje cen na burze.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: