Kupujete byt? Nespoléhejte na štěstí a řiďte se odbornými kritérii

Kupujete byt? Nespoléhejte na štěstí a řiďte se odbornými kritérii

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Jakkoliv je vlastnictví nemovitosti bezpečným a dlouhodobě výnosným zhodnocením peněz, její nákup představuje komplikovanou transakci s množstvím rizik, kvůli nimž může kupující utrpět nemalou finanční ztrátu. Jak poznat výhodnou investiční příležitost? Jakou nemovitost vybrat a kolik za ni zaplatit? Kde hledat zajímavé nabídky? A jak se pojistit proti skrytým technickým a právním vadám? To jsou nejčastější otázky, které běží hlavou každého kupujícího.

Investice do nemovitosti jsou dlouhodobě bezpečným a téměř bezrizikovým zhodnocením finančních prostředků s velkou výnosností. Co už však nemálo potenciálních rizik skrývá, je samotná koupě. Chybným rozhodnutím můžete řádově prodělat až stovky tisíc korun. Stačí k tomu jen okamžik. Ke kvalifikovanému posouzení investiční nabídky je třeba znalost aktuální situace a vývoje na trhu s realitami, maximální časová flexibilita při vyhledávání na inzertních portálech, spolehlivá orientace v právních záležitostech a schopnost důkladně posoudit technický stav nemovitosti, stejně jako při prohlídce odborně porovnat udanou hodnotu s cenou skutečnou. V praxi jde o velkou zodpovědnost na jednoho člověka, v naprosté většině případů laika, kterému k učinění tak zásadních rozhodnutí chybí klíčové kompetence, čas i zkušenosti.

Nebezpečí skrytých vad se přitom netýká jen starších realit. Ze zkušenosti realitních odborníků se nevyhýbají ani novostavbám a stavbám po rekonstrukci. Zcela běžně se tak můžete setkat s nekvalitními materiály, překročenými normami, poškozenými povrchy, vadnými elektroinstalacemi či hydroizolacemi a nekvalitní realizací stavby. Spekulativní v mnoha případech bývá i právní stav a úplnost či transparentnost související dokumentace.

Emoce stranou

„Zvažujete-li koupi bytu či domu, je vždy dobré, ne-li nezbytné, konzultovat nezávislého profesionála, který v celé transakci není osobně angažovaný, a má tudíž potřebný nadhled a odstup. Takový člověk je zároveň schopen odhalit všechny slabé stránky, které na první pohled ani při osobní prohlídce nemusí být patrné. Potřeba je také důkladně prověřit nejen stávajícího majitele, ale i celou nemovitost po stránce právní a technické,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která nabízí své služby v oblasti nákupu, správy i prodeje nemovitostí již deset let coby nezávislý prostředník. Jak taková služba funguje?

 

„Na základě zadání vyhledáme vhodnou nemovitost ze všeho veřejných i neveřejných zdrojů, připravíme veškeré podklady, naši technici zevrubně zkontrolují technický stav a právní oddělení zase prověří všechny právní aspekty koupě a zreviduje dokumentaci. Naši realitní poradci zpracují posouzení tržní ceny a ekonomiky investice. V případě přímého prodeje umíme pádnými argumenty i vyjednat maximální možnou slevu,“ popisuje Novotný službu zaštiťující koupi nemovitosti. Dále je možné zajistit realizaci rekonstrukce či výstavby na klíč a celou nemovitost dále kompletně spravovat.

 

Zvolení vhodného typu nemovitosti

Vybrat si vhodný typ nemovitosti je prvním důležitým krokem. Rozhodnutí by mělo být kvalifikované s ohledem na mnohé aspekty. Na rozdíl od nemovitosti, v níž plánujete sami bydlet, nehrají u investičních nemovitostí roli žádné emoce a osobní preference. Záleží jen na tom, aby byly vaše peníze dobře uloženy a zhodnoceny. Vhodná nemovitost by se měla vybírat nejen za základě záměru kupujícího, ale také například s ohledem na aktuální situaci na trhu. Zvlášť je třeba posoudit vhodný typ vlastnického vztahu, zda vybrat starší byt, nebo novostavbu atd.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: