Kupte drahou nemovitost levně. Jak na to

Kupte drahou nemovitost levně. Jak na to

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V oblasti nákupu nemovitostí je každá rada vzácná. Koupě bytu či domu představuje z hlediska velikosti investice závažné rozhodnutí, je proto třeba důkladně zvážit každý krok. Schopnost odhadnout, kolik bude stát nemovitost podle vašich požadavků a přání, stejně jako posouzení výhodnosti konkrétní nabídky a tržní ceny, patří mezi klíčové. Dobrý odhad nemovitosti mimo jiné umožňuje zahájit efektivní vyjednávání o slevě z kupní ceny.

Dražba může, ale nemusí znamenat lepší cenu

Sledování dražeb, výběrových řízení a privatizací nemovitostí je jedním ze způsobů, jak přijít k výhodné nabídce na koupi nemovitosti. V aukcích se dají pořídit byty či domy výhodně i 30 % pod tržní cenou, avšak je třeba mít alespoň základní technicko-právní znalosti a zkušenosti s obchodem s nemovitostmi. V opačném případě se může stát, že vlivem psychologického efektu dražby vydražíte nemovitost za vyšší cenu, než je její skutečná hodnota.

„Obecně panuje mylný dojem, že dražba automaticky zaručuje výhodnou cenu. Pokud dražitel nemá přesnou představu o tržní hodnotě nemovitosti a případných nákladech za rekonstrukci, nemůže správně stanovit maximální cenu, za kterou se mu ještě vyplatí nemovitost vydražit,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates, která se zabývá poradenstvím v oblasti investičních nemovitostí, jejich správou i prodejem. „Vlivem emocí se pak často stává, že se kupující přeplatí. Proto našim klientům pomáháme s vyhledáváním zajímavých investičních příležitostí na nemovitostním trhu. Naši realitní poradci nemovitost prohlédnou a zpracují posouzení tržní ceny a ekonomické stránky celé investice. V případě přímého prodeje jsou také schopni pádnými argumenty vyjednat maximální možnou slevu a ušetřit tak kupujícímu desetitisíce, nezřídka i statisíce,“ doplňuje Novotný.

Co všechno určuje cenu nemovitosti?

Stejné byty, jen o pár ulic od sebe, ale rozdíl v jejich hodnotě se počítá v řádu desetitisíců. To je poměrně běžná situace, neboť konkrétní lokalita a dopravní dostupnost je významným cenotvorným faktorem. Do ceny se dále promítá typ vlastnictví, stav nemovitosti i bytového domu, v kterém se nachází, a občanská vybavenost v blízkém okolí. Dobrá informovanost a znalost umožňuje odhalit, v jakých případech je cena nadsazená a prodávající pouze zkouší štěstí, a kdy se naopak pohybuje v reálných číslech.

Dobrým orientačním rozcestím bývají realitní servery, kde si srovnávací metodou můžete udělat představu o cenách bytů se shodnými parametry v různých lokalitách. Pokud budete chtít dojít k detailnějšímu srovnání, přepočítejte celkovou cenu bytu na cenu za metr čtvereční, aby bylo srovnávání různých bytů přesnější. Mějte také na paměti, že se jedná pouze o ceny nabídkové, jež se zpravidla liší od cen finálních.

Konzultujte nezávislé profesionály, ušetříte

Pokud se v oblasti realit nepohybujete zrovna jako ryba ve vodě, není od věci konzultovat nezávislé realitní společnosti a získat pomoc při posuzování racionality investice od nestranných odborníků s bohatými zkušenostmi. Vynaložené prostředky za konzultace se vám bohatě vrátí na ušetřeném času, nervech i v neposlední řadě i penězích. Služba expertní prohlídky nemovitosti zahrnuje nezávislé posouzení profesionály z mnoha oborů, jako jsou právníci, architekti, stavaři, techničtí znalci, investiční poradci a mnozí další.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: