Jedině efektivní správa udělá z vaší nemovitosti výdělečný byznys

Jedině efektivní správa udělá z vaší nemovitosti výdělečný byznys

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nákup nemovitosti za účelem pronájmu je dlouhodobě nejspolehlivějším a nejvýnosnějším uložením peněz, odolným i vůči zubu inflace. Úspěch takové investice však záleží na mnoha faktorech, a ne každý koupený byt musí nutně přinášet zajímavé výnosy. Správným výběrem a výhodnou koupí investice do nemovitosti to zdaleka nekončí, ale spíše začíná.

Výnos z nemovitosti záleží jen na tom, jak nakoupíte na realitním trhu. Hlavní vliv má to, komu a za jakých podmínek se vám ji podaří pronajmout. „Investiční byt bude vydělávat, jen pokud bude dobře a dlouhodobě pronajat solidními nájemníky. Výběr nájemníka se přímo promítá do výše čistého výnosu. Zatímco u hrubého výnosu jde o porovnání pořizovací ceny s inkasovaným ročním nájemným, do čistého výnosu se musí započítat i náklady za nebytné běžné opravy, pravidelná údržba a způsobené škody,“ poukazuje na problematiku výnosnosti nemovitostí David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates.

Právě dobrá dlouhodobá obsazenost slušnými nájemníky je pro majitele častým kamenem úrazu. Spory s problematickými nájemníky odčerpávají drahocenný čas i finance. Běžné činnosti vykonávané v rámci správy nemovitosti reálně zaberou více než pár minut týdně, jak se často nezkušení investoři mylně domnívají. A pokud všechno neklape, jak má, může se stát, že rychlé výměny nájemníků a vymáhání dluhů od neplatičů nejen ohrozí výhodnost vaší investice, ale také vám ji mohou citelně prodražit. Koupit dobrý investiční byt tedy samo o sobě nestačí. Kvalitní a efektivní provozování je to, co činí investici do nemovitosti úspěšnou a dlouhodobě výnosnou.

Správa nemovitosti vyžaduje zkušenosti i spoustu času

„Mnoho lidí, kteří si nemovitost s investičním záměrem pořizují poprvé, má za to, že to hravě zvládnou, i když nemají zkušenosti. Stačí najít rozumného nájemníka, dohodnout se na nájmu, podepsat smlouvu a přijít byt čas od času zkontrolovat. Realita je však často vyvede z omylu a zanechá je v rozčarování nad tím, kolik práce to reálně obnáší a s jakými neočekávanými problémy se musí potýkat,“ říká David Novotný z Bohemian Estates.

Koupí ideální investiční nemovitosti tedy starosti nekončí. „O nemovitost je třeba se pravidelně starat. Kvalitní správa si žádá poměrně hodně času: zadávání inzerátů, komunikace se zájemci v podobě desítek telefonátů a e-mailů, prohlídky bytů po večerech, vybírání nájemného, přepisy záloh a energií, rekonstrukce, zajištění oprav a pravidelné údržby, komunikace s dodavateli, platba daní a poplatků a především všudypřítomná administrace v podobě složenek a smluv. Představu o snadném přivýdělku tak v praxi rychle střídá vystřízlivění a z koníčku při zaměstnání se v mnoha případech stává práce na plný úvazek,“ říká Novotný.

Minimalizace rizik spojených s pronájmem zajistí větší výnos

Zkušeným odborníkem vybraný a výhodně koupený byt přitom může přinášet výnos až 7 % ročně. Podmínkou je však kvalitní správa. Bohemian Estates nabízí služby v oblasti nákupu nemovitosti i vykonávání její správy. Díky více než desetiletým zkušenostem na trhu a odborným znalostem dosahují průměrně 96% obsazenosti. Postarají se o prověření bezdlužnosti nájemníků, vybírání i případné vymáhání nájemného, minimalizaci jeho výpadku a vezmou na svá bedra i vyúčtování služeb a energií, zajištění oprav, komunikaci s dodavateli a pravidelnou údržbu nemovitosti. Díky optimalizaci nákladů a výnosů se tak zisky z pronájmu zvýší a služba správy nemovitosti si na sebe vydělá sama.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: