Investiční aplikace pro každého? Jak si vybrat tu správnou obchodní platformu?

Investiční aplikace pro každého? Jak si vybrat tu správnou obchodní platformu?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

S rozmachem popularity finančních trhů vyvstává otázka nejen jakého brokera si zvolit, ale také jakou platformu si vybrat pro své investice.
V následujících řádcích budou popsány základní podmínky, které by moderní investiční aplikace měla splňovat a jak si v těchto kritériích stojí platforma xStation od brokera XTB.

1) Regulace a rozsah dostupných trhů

Experimentovat s aplikacemi různých neregulovaných, a tedy často mimoevropských subjektů, je doslova hazard s vaším kapitálem. Líbivé webové stránky prezentující jistotu investic vám pak nepomohou, jakmile se budete dožadovat řešení svých požadavků entity z daňového ráje, bez nějakého dohledového orgánu, který by mohl případně tento subjekt nějak penalizovat za nekorektní chování ke svým klientům. xStation je platforma regulovaného brokera XTB, tedy zde jak aplikace, tak s ní navázané služby musí být v souladu s evropskými i českými regulatorními požadavky. Co se dostupnosti trhů týče, xStation je tzv. multi-asset platforma, tedy v rámci jedné aplikace můžete realizovat obchody s domácími i světovými akciemi, komoditami, měnovými páry a instrumenty založenými na kryptoměnách. Celkově je v platformě k dispozici přes 4 500 instrumentů.

2) Uživatelské ovládání

Trend od složitého k jednoduchému dorazil i k investičním aplikacím, bohužel ne ke všem. Běžný investor nepotřebuje stovky možností zobrazení, ale potřebuje si snadno vyhledat svůj zamýšlený instrument, zanalyzovat jeho cenový vývoj a co možná nejjednodušší cestou realizovat transakci. Přesně podle těchto požadavků xStation pracuje. V platformě využijete snadné vyhledávání instrumentu přes klíčová slova nebo pomocí procházení jednotlivých kategorií investičních aktiv. Začínající investoři zajisté ocení funkci integrované investiční kalkulačky, která pomůže se všemi důležitými výpočty ohledně velikosti investice a míry podstupovaného rizika. Pochopitelně přehledu o svém portfoliu a snadného řízení, úpravy a případného uzavření obchodů lze docílit intuitivně na 1 až 2 kliknutí, aby se maximálně zkrátila cesta mezi rozhodnutím investora a samotné realizace na trhu, kde vteřiny mohou znamenat tisíce.

Každý uživatel platformy si může nastavit světlý, nebo tmavý mód aplikace, který je příjemnější a šetrnější k očím.

3) Data, grafy a informační základna

Ještě stále není u všech poskytovatelů investičních aplikaci automatické, aby investor neplatil za poskytování dat. Naštěstí s aplikací xStation nejsou pro aktivní investory spojeny žádné poplatky za data a užívání platformy. Grafy jsou přehledné a na ovládání a analýzu jednoduché, ale přesto je k dispozici celá řada základních i pokročilých analytických nástrojů, které ocení jak začátečníci, tak profesionální investoři a obchodníci. Další oblastí, kterou se platforma xStation odlišuje od ostatních aplikací, je integrovaný kalendář ekonomických událostí včetně harmonogramu výplat dividend a analyticko-zpravodajský kanál nejčerstvějších informací a komentářů, včetně důkladných technických analýz a doporučení světových investičních bank. Pro náročnějšího investora jsou zde i akciové a ETF screenery.

4) Exekuce pokynů a řízení portfolia

Pochopitelně každého napadne, že rychlost vyplnění pokynů je důležitá. Architektura xStation je zde opravdu na nejvyšší úrovni a u neakciových instrumentů dosahuje rychlost plnění úctyhodných 11 milisekund, což je v porovnání s technologicky staršími platformami (které mívají i 40 až 140 milisekund) opravdu významný rozdíl (pro představu mrknutí oka trvá 150 – 200 milisekund). Rychlost je jen jedno hledisko, ale také kvalita vyplnění pokynu je neméně důležitý parametr. Ačkoliv si investor musí být vědom, že v dnešní době je běžným standardem tzv. tržní realizace pokynů neboli ceny v platformě nejsou garantované, ale odrážejí aktuální nejlepší možné ceny a až samotné vyslání pokynu bude realizováno za nejlepší dostupnou cenu v daný okamžik. Právě díky rychlosti a kvalitě exekuce infrastruktury aplikace xStation dostávají klienti ve více jak 80 % případů stejnou nebo dokonce lepší cenu.

U běžných aplikací často sledujete jednotlivé řádky pokynů, což se v případě více položek může negativně projevit na přehlednosti. xStation dokáže slučovat více pozic v rámci jednoho instrumentu, aby uživatel dostal lepší přehled o celkovém počtu pozic, průměrné nákupní ceně, výsledné expozici (long/short) a samozřejmě celkovém zisku na daném instrumentu. Velmi praktickou funkcí je hromadné nastavení parametru stop-loss nebo take-profit pokynů pro všechny pozice instrumentu najednou. Mezi další užitečné funkce patří hromadné uzavření všech, nebo jen ziskových či ztrátových pozic.

5) Vzdělávací sekce

Jelikož vzdělávání je dalším nezbytným předpokladem úspěšného investování a tradingu, tak v platformě xStation naleznete přehledný interaktivní kurz, ale i celou řadu vzdělávacích videí od domácích i zahraničních odborníků (s titulky), které lze sledovat souběžně při běžné práci v platformě.

Verze a kompatibilita:

  • Webový prohlížeč (Chrome, Firefox, Safari, Opera)
  • Desktopová aplikace (Windows, MacOS)
  • Mobilní aplikace (Google Play, App Store)

Platformu xStation si můžete zdarma vyzkoušet v rámci demo účtu, díky čemuž získáte kompletní balíček jako dárek. Nebo si rovnou online zřídit reálný účet na stránkách XTB.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: