Investice do nájemních nemovitostí se stále vyplatí, je ale třeba vybírat s rozvahou

Investice do nájemních nemovitostí se stále vyplatí, je ale třeba vybírat s rozvahou

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ceny nemovitostí už několik let zdatně rostou a jejich hodnotě se často nestačíme divit. I méně lukrativní pozemky či nemovitost mají nyní klidně i dvojnásobnou hodnotu, než tomu bylo před pár roky. Přísné podmínky pro získání hypotečního úvěry a narůstající úrokové sazby však přidělávají vrásky těm, kteří by do nemovitosti chtěli investovat nyní. Vyplatí se to ještě?

Investice do nemovitostí v roce 2022

Tato otázka je na místě, ač ji někteří realitní odborníci možná zpochybňují. Roční zhodnocení je totiž aktuálně nižší než inflace, a tak se může jednoduše stát, že nebude investice do nemovitosti tak výhodná, jak si investoři představují. Všechno má svá „ale“.

Investicemi do nemovitostí a do developerských projektů se zabývá i realitní společnost Bohemian Estates, která má v současnosti na starosti správu více než 1200 nemovitostí v celkové hodnotě přes 7 miliard korun. Ta v rámci svých služeb nabízí vyhledání vhodných investičních příležitostí, což je dle zakladatele společnosti, Davida Novotného, to nejdůležitější.

Individuální přístup je základ

„Setkávám se s názory, že se nyní do nemovitostí k pronájmu nevyplatí investovat. To ale nelze říct takto obecně. Vyplatí se to, je-li daná nemovitost pro kupce vhodná. Ke každému investorovi je nutné přistupovat individuálně a v potaz se musí brát především jeho finanční situace. Neméně důležitá je také nemovitost sama o sobě a její potenciál,“ říká Novotný.

Ten upozorňuje na to, že investice do nemovitostí k pronájmu, které jsou z větší části financované hypotékou, jsou ošemetné. Pokud má ale kupec volné finanční prostředky, situace je pak daleko optimističtější. Nelze také ignorovat fakt, že rostou ceny nájmů, a to hlavně ve větších městech. Zde je tak možné počítat s lepšími výsledky.

Svou roli také samozřejmě hraje následná obsazenost nemovitosti a zda nájemníci včas a pravidelně platí. I to ale může mít na starosti realitní společnost. Z dat Bohemian Estates například vyplývá, že profesionálně spravované nemovitosti dosahují průměrné obsazenosti 98 %, a tak dochází k jen minimálním výpadkům z nájemného.

V takových případech je investice do nemovitosti stále dobrou a především stabilní volbou, jak zhodnotit své finance. Novotný avšak radí, aby zájemci o koupi nájemních nemovitostí nyní k investicím přistupovali s maximální rozvahou a s profesionálem za zády.  Ten jim může pomoci vyvarovat se nerentabilních nemovitostí a zvolit takovou strategii, která bude z dlouhodobého hlediska opravdu výnosná.

„Zajímá-li se někdo o investice do nájemních nemovitostí, rádi budeme k ruce. Stačí nás kontaktovat a na základě schůzky, kde probereme detaily, následně najdeme vhodnou investiční příležitost. Klientovi také naplánujeme tu nejlepší možnou strategii, nemovitost pronajmeme, postaráme se o správu a až přijde čas, tak ji prodáme. Vše s minimálními nutnými zásahy majitele. Naším cílem je co nejvyšší výnos a co nejméně starostí,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: