Hypoteční trh láme rekordy. Pandemie zlevnila Čechům hypotéky

Hypoteční trh láme rekordy. Pandemie zlevnila Čechům hypotéky

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Průměrné úrokové sazby u hypoték klesají už několikátý měsíc v řadě – přímo úměrně s klesajícími úroky se zvyšuje zájem o ně, koronaviru navzdory. Procenta úroků padají dolů hlavně díky pokračující koronavirové pandemii, nyní se úroky pohybují pod dvěma procenty u sedmi hlavních bank. Díky pandemii tak mají Češi možnost vzít si výhodnější hypotéku a pořídit si vlastní bydlení za dostupné ceny, říká Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov Reality.

Jen v srpnu banky vyřizovaly téměř sedm tisíc smluv k hypotékám v celkové hodnotě 19,2 miliardy Kč. Díky tomu se podle Fincentrum Hypoindexu stal letošní srpen nejsilnějším osmým měsícem v historii. Tři hlavní banky zlevnily hypotéky už v září, další se postupně s levnějšími nabídkami přidaly v říjnu.

„Na zlevnění hypoték se přímo podepsala pandemie koronaviru COVID-19 i vládní opatření, která měla zabránit jeho masivnímu šíření. V reakci na to Česká národní banka hned několikrát snížila své úrokové sazby. Na hypotečním trhu to vnímám jako nečekané a příjemné překvapení. Ještě zkraje roku 2019 se zdálo, že sazby budou stagnovat na úrovni tří procent. Jen málokdo by ještě loni odhadoval, že budeme brzy zažívat další období poklesu sazeb, nedlouho po tom předchozím,“ říká Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která na trhu funguje už 25 let a specializuje se na nákup a prodej nemovitostí v oblasti Prahy, Berounska a středních Čech. Podle ekonomů ale s dalším plošným snižováním sazeb počítat nemůžeme – pokles průměrné úrokové sazby u hypoték už mírně brzdí.

Je teď dobrá doba pro investice?

Za časů krize je více než jindy důležité rozmyslet si, jak budeme nakládat s penězi a kam je budeme investovat. I v nejisté době se investice do nemovitostí pořád považuje za dobré a relativně bezpečné uložení peněz – cena nemovitostí dlouhodobě roste a i přes krátkodobá zakolísání cen na této investici do budoucna vyděláte. „Podmínky pro pořízení vlastní nemovitostí jsou nyní velmi příznivé, i díky levnějším hypotékám. Ty jsou z perspektivy posledních tří let dokonce extrémně levné. Právě nemovitosti představují dobrou pojistku proti inflaci, takže jako investice stojí za zvážení i pro ty, kteří věří, že vývoj po krizi se bude nést ve znamení vysoké inflace. Obzvláště pokud jde o domy či byty situované v širším centru větších měst,“ vysvětluje Jakub Kindl z Domov Reality.

Velmi dobrou investicí jsou kromě rezidenčních nemovitostí také chaty a chalupy v atraktivních venkovských oblastech. Právě tyto objekty jsou na vzestupu v souvislosti s omezenými možnostmi volnočasového vyžití v době protiepidemických opatření. Krátkodobý propad cen nemovitostí sice nikdy nelze zcela vyloučit, ale je jisté, že po odeznění koronavirové krize dojde ke zotavení a ceny realit se budou pohybovat dokonce ještě výše než před šířením viru. „Kdo tedy investuje do realit s investičním horizontem pět a více let, ten na tom zpravidla dobře vydělá,“ doplňuje Kindl.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: