Hledáte pronájem bytu? Nenaleťte podvodníkům.

Hledáte pronájem bytu? Nenaleťte podvodníkům.

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V souvislosti s pronájmem bytů se často hovoří o problémových nájemnících, kteří byt buď demolují nebo neplatí nájemné. Na základě toho tak dochází například ke zvyšování kaucí nebo k detailnímu prověřování potenciálního kandidáta. Chránit se ovšem musí i ti, kteří byt k pronájmu hledají. Případy podvodného jednání se totiž množí a zájemci o pronájem tak mohou během hodiny přijít až o desítky tisíc korun.

Podvodné inzeráty jsou velmi kvalitně napsány

Tyto podvody mají většinou velmi podobný scénář, kdy je inzerován až podezřele luxusní byt v dobré lokalitě za půlku běžného nájemného. A přestože tato fakta jsou sama o sobě alarmující a měla by být důvodem, proč takový inzerát vůbec nebrat v potaz, důvěřiví jedinci se poměrně snadno napálí.

Tyto podvodné pronájmy se přitom objevují zejména na českých realitních serverech, což vzbuzuje o to větší důvěru, a inzeráty jsou většinou velmi dobře sestaveny, obsahují kvalitní fotografie a detailní popis v češtině. Po prvotním kontaktování údajného majitele však většinou zájemci o pronájem přijde mail lámanou češtinou vysvětlující, že prohlídku z důvodu pobytu v zahraničí není možné uskutečnit, ale k pronájmu zcela určitě dojde, pokud zájemce zašle na účet zálohu. Předání klíčů má být poté zprostředkováno přes kamaráda nebo dokonce přes služby jako například Airbnb, ke kterým mají lidé důvěru.

Celý proces hledání pronájmu tak pojí zejména obezřetné jednání. Například placení rezervační zálohy před osobní prohlídkou bytu je naprosto nestandardní řešení. A i v případě, že k prohlídce nakonec dojde a po zájemci je tato záloha požadována na místě, měla by být zaplacena jen na základě rezervační smlouvy s majitelem bytu nebo s realitní kanceláří. Před samotnou prohlídkou ovšem doporučujeme prověřit vlastníka v Katastru nemovitostí, který je ze zákona přístupný veřejnosti a je možné v něm ověřit skutečného majitele. Pozor ovšem na případy bytů v družstevním vlastnictvím, kdy musí být pronajímatel právoplatným členem družstva, nikoli majitelem, a musí mít nájemní právo na daný byt.

Zvažte pomoc od profesionálů

I tak je ovšem nutné brát v potaz například kontrolu smluvní dokumentace. Pokud však v této oblasti nemáte dostatek zkušeností, je nejvhodnějším řešením obrátit se na realitní kancelář. Pomoc s hledáním bytu k pronájmu nabízí například i realitní kancelář Domov, která pro klienty zajišťuje veškeré právní úkony a vyhotovuje smluvní dokumentaci. Nájemní smlouva je sepsána tak, aby ochránila nájemce i pronajímatele a její součástí je i předávací protokol, ve kterém je mj. sepsáno vybavení bytu. Pronajímatelé nemovitostí jsou zároveň ověřováni na základě předchozích referencí a je zkontrolováno například i to, zda jim nehrozí exekuce. Samozřejmostí je vyhledání samotné nemovitosti na základě všech přání a požadavků, a zájemci o byt k pronájmu tak mají k dispozici profesionální pomoc od začátku až do konce.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: