Havarijní pojištění u aut starších pěti let je třeba důkladně promyslet

Havarijní pojištění u aut starších pěti let je třeba důkladně promyslet

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Havarijní pojištění má podle statistik v České republice sjednána asi třetina řidičů. Může totiž výrazně zvýšit roční náklady na provoz automobilu. Máme-li však nové auto, neměli bychom nad touto pojistkou váhat. Co si ale máme představit pod pojmem nové auto a na koho se s havarijním pojištěním obrátit? Na ty nejdůležitější otázky nám odpověděl odborník společnosti Klik.cz Aleš Rothbarth.

Pořizujeme-li si zcela nové auto, není důvod o havarijním pojištění vůbec přemýšlet a jeho sjednání by mělo být automatické. Co ale starší automobily? „U běžných aut nižší a střední třídy má havarijní pojištění smysl přibližně do pěti až šesti let stáří vozidla. U aut vyšší třídy pak lze samozřejmě uvažovat o pojištění i po uplynutí této doby,“ uvádí Aleš Rothbarth. Ten ale zároveň upozorňuje na to, že je možné vybrat takové pojištění, které bude odpovídat našim potřebám.

„U nových automobilů se vyplatí sjednat havarijní pojištění, které zahrnuje komplexní krytí škod, od vandalismu až po živelnou událost. U starších vozidel je pak vhodnější pojistit si auto jen před takovými riziky, která považujeme pro nás za nejpravděpodobnější. V Klik.cz například nabízíme mini havarijní pojištění, které řidiči umožňuje pojistit se jen před takovými riziky, která si vybere. Je tak možné zkombinovat například pojištění proti odcizení spolu s pojištěním proti vandalismu, nebo pojištění proti střetu se svěří spolu s pojištěním proti krádeži. Kombinace jednotlivých rizik je čistě na řidiči a ten si například může klidně zvolit i tu variantu, že z pojištění vyjme riziko havárie vlastní vinou, které může výrazně snížit výši pojistného.“

Způsobů, jak ovlivnit cenu pojistného je ale více. Ovlivňuje ji například i výše spoluúčasti. „Obecně platí, že čím vyšší spoluúčast, tím levnější pojistné. Trváme-li tak na tom, že si havarijní pojištění na starším vozidle sjednáme, toto je způsob, jak se s cenou dostat dolů. Je ale nutné počítat s tím, že v případě havárie logicky zaplatíme více, a proto je vhodné si dobře rozmyslet, zda se víc vyplatí úspora na splátkách nebo úspora během případné větší škody,“ upozorňuje Rothbarth.

Obrovskou roli ve výši pojistného hraje i pojistná hodnota vozu. Ta podle Rothbartha navíc každoročně klesá každým rokem. „Že auta ztrácí svou hodnotu asi víme všichni. Málokdy však tuší, jak moc jde cena dolů. Proto je vhodné si každý rok zkontrolovat pojistnou hodnotu vozu a spolu s ní upravit pojistnou částku, čímž výši pojistného postupně snižujeme.“

Na koho se s havarijním pojištěním obrátit?

Havarijní pojištění nabízí nespočet pojišťoven na českém trhu, a tak může být nabídka poněkud nepřehledná a pro řidiče matoucí. Na Klik.cz je však možné po zadání pár základních údajů najít havarijní pojištění, které odpovídá námi zadaným parametrům. Veškeré dokumenty navíc klient získá e-mailem, tudíž se nemusí nikam dostavit, ani nic podepisovat. Smlouva o pojištění je totiž automaticky akceptována platbou. „Uzavření smlouvy na dálku je upraveno občanským zákoníkem a je zcela bezpečné. Smlouva tak vzniká zaplacením a pokud k platbě nedojde, nevznikne ani žádná smlouva. Klient si může vše vyřídit z pohodlí domova a bez okolků mít sjednané havarijní pojištění,“ uzavírá Alex Rothbarth za Klik.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: