Fotovoltaiky s baterií pořizuje 90 % domácností. V čem jsou lepší?

Fotovoltaiky s baterií pořizuje 90 % domácností. V čem jsou lepší?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zatímco ještě před dvěma lety byla poptávka po fotovoltaikách relativně nízká, nyní zájem o ni prudce vzrostl. Na vině jsou zejména vysoké ceny energií, které nutí lidi přemýšlet o dlouhodobém a efektivním řešení.

Fotovoltaika byla dříve „jen“ alternativou

Spolu s tím se změnil i typ fotovoltaiky, o jaký má většina lidí zájem. Podle energetických expertů byly dříve v hledáčku fotovoltaiky bez bateriového systému, to se teď ale změnilo. „Souvisí s tím to, že fotovoltaická elektrárna byla dříve druhotným produktem nebo lépe řečeno alternativním způsobem, jak a kde brát elektrickou energii. Lidé stále spoléhali na tradiční způsob a chtěli fotovoltaiku jen jako alternativu, která ušetří peníze,“ vysvětluje Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA home, která se zabývá realizací fotovoltaických řešení.

Hlavní řešení pro výrobu elektřiny

Oproti tomu v současnosti je pro většinu domácností fotovoltaika zamýšlena jako hlavní řešení výroby elektrické energie a domácností s ní zamýšlejí pokrýt většinu své spotřeby. „Takové smýšlení určitě není utopie. S vhodně zvolenou fotovoltaikou a dalšími úspornými technologiemi je možné být energeticky téměř nezávislý. V tomto případě však dává největší smysl zvolit fotovoltaiku s bateriovým systémem,“ dodává Tobiáš.

K čemu je bateriový systém dobrý?

Právě fotovoltaiky s bateriemi volí drtivá většina domácnosti. Jakou roli zde vlastně baterie hraje? Baterie umožňuje využít potenciál fotovoltaiky na maximum. Bez ní je totiž nutné elektřinu spotřebovat ve chvíli, kdy je vyrobena. Úložiště ji ale dovoluje uschovat a využít až později. Při výběru je tak kromě fotovoltaiky samotné důležitá i kvalita a kapacita baterie. Fotovoltaická řešení s bateriovým systémem vyjdou dráž než fotovoltaiky bez baterie. Na druhou stranu na fotovoltaiku lze získat dotaci až do výše 225 000 Kč z dotačního programu Nová zelená úsporám. „O možnostech dotace by měl zájemce informovat dodavatel. Ten také většinou pomůže s vyřízením žádosti a další administrativou,“ upozorňuje Jakub Tobiáš.

Spotřebiče přizpůsobte fotovoltaice

I když máte fotovoltaiku s bateriovým úložištěm, vyplatí se spotřebu energie optimalizovat a vlastní zdroj využívat co nejefektivněji. „K fotovoltaice je dobré připojit energeticky náročné spotřebiče, jako je pračka, myčka nebo sušička. Také je vhodné je zapínat ve chvíli, kdy fotovoltaika vyrábí nejvíce elektřiny. Spotřebiče pak vlastně pracují zadarmo,“ uzavírá Jakub Tobiáš.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: