Důležité kroky, díky kterým prodáte nemovitost rychle a za nejvyšší cenu

Důležité kroky, díky kterým prodáte nemovitost rychle a za nejvyšší cenu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zprvu se to může zdát banální. Zájem o byty je velký, najít tedy vhodného zájemce o koupi vaší nemovitosti by mělo být snadné. S prodejem je ale spojena řada rizik. Nikdo nechce byt či dům měsíce vystavovat na realitních serverech bez odezvy, ztrácet čas komunikací s nerozhodnými zájemci nebo čekat, až si kupující vyřeší hypotéku. Nemovitosti, které jsou příliš dlouho na trhu, mají nelichotivý status, který může vést až k neopodstatněnému snižování ceny. S důkladnou přípravou se však můžete vyhnout nepříjemným komplikacím a nemovitosti prodat výhodně.

Rychlý prodej nemovitosti bez komplikací a prodlev je snem každého prodávajícího. „Živit“ byt či dům, který leží nevyužitý ladem, je naopak pro prodávajícího noční můrou. Naštěstí existují způsoby, jak nemovitost prodat rychle a efektivně tak, aby nápis „na prodej“ časem nepřikryly pavučiny. Na co se zaměřit?

Příprava je základ

Ještě, než půjdete se svou nabídkou na veřejnost, připravte si vše, co bude kupující potřebovat. Už na prvních prohlídkách byste měli mít k dispozici základní právní dokumenty k nemovitosti – nabývací listinu, prohlášení vlastníka, list vlastnictví, soupis nákladů spojených s vlastnictvím dané nemovitosti, vyúčtování služeb, údaje o hospodaření společenství vlastníků či plánovaných rekonstrukcích, atp. Kupující bude pak hned vědět veškeré informace nutné k posouzení nabídky, a ocení vaši transparentnost a čestné jednání. Nebojte se také investovat do kvalitních fotografií od profesionála. Fotografie prodává a vy máte jedinečnou šanci odlišit se od ostatních. Dokonalá fotoprezentace je alfou a omegou úspěšného inzerátu. O prodávané nemovitosti udávejte jen pravdivé údaje. Zaměřte se na její přednosti, jaké má dispozice a v jaké lokalitě se nachází. Upozorněte na potenciál, který nemovitost má, aby si v něm případný zájemce dokázal představit své vysněné bydlení.

Vezměte si k ruce experta na reality

Výběr realitního experta není zrovna snadný úkol, přesto vybrat si kvalitní realitní služby je zásadním předpokladem pro úspěšný prodej. Ačkoliv je makléřská pověst poškozena mnohými podvodníky a amatéry, stále ještě existují realitní společnosti, na které se dá spolehnout. Ale je třeba vybírat pečlivě. „Profesionální realitní servis je základem celého procesu prodeje nemovitosti. Záleží právě na tomto rozhodnutí, jak rychle, výhodně a bezpečně celý prodej dopadne. Vyberte si jednu renomovanou společnost, která na trhu působí dlouho a má bohaté zkušenosti i pozitivní reference. Vyhněte se výběru dvou, tří, či dokonce více realitním kancelářím.  V takovém případě se realitní kanceláře nebudou takové zakázce tolik věnovat, investovat peníze a čas, jelikož je zde vidina provize značně nejistá. Zní to zvláštně, ale je to tak. Ale zejména nikdy nedosáhnete nejvyšší ceny, kanceláře budou hájit své zájmy, tzn. rychle prodat, bez ohledu na výši ceny, hlavně aby si mohli účtovat provizi. Cenu pak schválně podhodnotí či dávají zbytečně slevu, vy už pak nikdy nezjistíte, že jste mohli prodat svojí nemovitost o mnoho desítek či dokonce stovek tisíc více “ radí David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International. „Realitní expert dokáže maximalizovat výnos z realizované transakce. Pokud je například tržní cena bytu 3 miliony, dokážeme ji díky našemu know-how prodat v průměru ještě o 330 tisíc dráž,“ dodává pro ilustraci Novotný.

Tzv. home staging aneb estetika prodává

Mnoho kupujících se při koupi rozhoduje také emotivně – důležitou roli hraje to, zda si v inzerovaném bytě či domě dokážou představit svůj vysněný domov. Vsaďte proto na estetiku s vědomím toho, že atraktivní obal prodává. Uklizený, navoněný a přívětivě řešený interiér zaujme každého spíše než vybydlený holobyt. Rekonstrukce v tomto případě není nutná – znamená ztrátu několika týdnů až měsíců a návratnost investice je nejistá. Raději si pozvěte odborníky. Solidní realitní společnosti už dnes nabízejí tzv. home staging, doplňkovou službu, která pomůže prodávanou realitu zatraktivnit. Povolaní interiéroví designéři dokážu i během jediného dne změnit dané prostory k nepoznání. To vše pomocí dostupných prostředků, jako jsou doplňky, obrazy, vonné svíčky a dekorace. Každý, kdo přijde na prohlídku, si tak bude připadat jako doma.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: