Dobré obchodní návyky jsou v tradingu důležité, říká Jaroslav Brychta z XTB

Dobré obchodní návyky jsou v tradingu důležité, říká Jaroslav Brychta z XTB

vloženo do: INSPIRACE | 1
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Sílu návyků známe z každodenního života. Víme, proč je dobré pravidelně sportovat, kvalitně spát a dbát na vyváženou stravu – jsme díky tomu zdraví a méně nemocní. Dobré návyky jsou ale také důležité ve světě obchodu a finančních trhů. Kariéra obchodníků s dobrou tradingovou rutinou bývá zpravidla delší a úspěšnější, říká hlavní analytik brokerské společnosti XTB Jaroslav Brychta. Určitý řád a zajeté koleje jsou pro obchodování nezbytné – když si vybudujete dobrou obchodní rutinu, bude vaše podnikání přímočařejší a dlouhodobě výnosnější.

Podobně jako je to s návyky v každodenním životě, ani s těmi obchodními se člověk nerodí a musí na nich pečlivě pracovat několik měsíců nebo i let. Často toto období bývá spojené se ztrátami, kterým se zkrátka během podnikání na finančních trzích vyhnout nedá. Je to stejné jako s profesionalitou v kterémkoli oboru, ať už jde o lékaře, právníky či vědce, každý jeden z nich nepřišel k návykům bez předchozí vynaložené námahy a úsilí. Zpravidla za tím stojí mnoho hodin vzdělávání a postupné osvojování dovedností nezbytných k tomu, aby své řemeslo ovládli.

„Dobré návyky jsou pro dlouhodobou obchodní ziskovost klíčové. Jestli na rutinu nejste zvyklí a naopak jste trading zvolili jako způsob, jak utéct životním rutinám, tohle bude pravděpodobně překvapivé. Je ale důležité pochopit fakt, že bez dobré tradingové rutiny bude váš obchod víceméně nahodilý a ve výsledku méně úspěšný, což se neslučuje s představou úspěšného obchodníka,“ vysvětluje Jaroslav Brychta z brokerské společnosti XTB. Rutina je přitom něco jiného než obchodní plán. Teprve díky dobrým obchodním návykům můžeme náš obchodní plán realizovat. V širším kontextu k rutině úspěšného obchodníka patří i tak obecné rady jako dostatečně spát, myslet na pravidelný pohyb a kvalitní stravu. Z hlediska odborného pak obchodní rutina sestává z určitých úkonů.

„V rámci každodenního fungování je potřeba evidovat všechny obchody, ziskové i ztrátové, a dodržovat plán, i kdybyste měli nutkání plán nedodržet a udělat impulzivní rozhodnutí. Součástí rutiny by mělo být také zakreslování klíčových supportů a rezistencí nebo pravidelný monitoring a identifikace denních trendů. Kontrola trhu by se měla odehrávat každý den ve stejnou dobu, aby bylo sledování přesné a kontinuální. Většina obchodníků kontroluje trhy přinejmenším na jejich otevření a uzavření. Zadají obchody, které splňují parametry na vstup, a když příležitost není, nezadávají nic,“ říká Jaroslav Brychta. S vytvořením dobré obchodní rutiny i nastavením konkrétního plánu a strategie jsou schopné pomoci i brokerské společnosti v rámci svého konzultantského servisu.

„Laická představa často vypadá tak, že obchodník musí na počítači trávit hodiny a hodiny kontrolou a analýzou vstupních a výstupních bodů. Realita je spíše taková, že si obchodník vytvoří strategii a sleduje ji pravidelně každý den v ustálených časech, aniž by byl svázaný potenciálními příležitostmi, které byly promeškány,“ doplňuje Brychta z XTB.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

1 příspěvek

  1. Díky za zajímavý rozhovor. Broker XTB je opravdu špička a na českém trhu defacto nemá konkurenci. Nebo přesněji neměl. Do minulého měsíce, kdy z pro mne zcela nepochopitelných důvodu zrušili obchodní platformu MT. Navíc o tom nikde neinformovali, zjistil jsem to až z tohoto článku https://investplus.cz/investice/recenze-xtb-brokers-x-trade-brokers-zkusenosti-diskuze/

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: