Ceny elektřiny jdou nahoru, lze její spotřebu v domácnostech omezit?

Ceny elektřiny jdou nahoru, lze její spotřebu v domácnostech omezit?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ceny elektřiny jdou nahoru, lze její spotřebu v domácnostech omezit?

 

Letošní zdražování plynu a elektřiny je neúprosné a nevyhnutelné. Ke zdražení ceníků pomalu přistoupili všichni významní hráči na českém trhu a spotřebitele čeká náročná doba. Ti si dle všeho v následujícím roce pořádně připlatí, a nabízí se tak zásadní otázka. Lze spotřebu elektřiny nějakým způsobem výrazně omezit, aniž by si rodiny ukrojily ze svého komfortu?

 

Úspora ihned při koupi

Vánoce jsou před námi a mnoho lidí si brousí zuby na předvánoční a povánoční akce a výprodeje, ve kterých lze výhodněji pořídit právě i elektroniku a velké domácí spotřebiče. U těch by vás kromě jiných kritérií měla zajímat i energetická náročnost. Při výběru tak koukejte na energetické štítky a dejte přednost áčkových spotřebičům. Ty vám obecně dovedou ušetřit několik set korun ročně, a tak se jejich vyšší pořizovací cena mnohdy vyplatí.

 

Využívejte dvoutarifní sazbu za elektřinu

Máte doma spotřebiče, které Vám umožňují využít dvoutarifní sazbu? Využívejte ji naplno a pouštějte energeticky náročnější spotřebiče zásadně během nízkého tarifu. Distribuční sazba se odvíjí dle spotřebičů, například, pokud je v domácnosti bojler, je to i podmínka pro tuto změnu a schválit ji musí distributor. Takto je nastavena například sazba u distribuce D25d.  Nízký tarif není jen v noci, bývá také přes den, a přestože v danou hodinu třeba nebýváte doma, můžete využít tlačítka odloženého startu.

 

Úsporné osvětlení

S přicházející zimou se výrazně prodloužila doba, kdy je v domácnostech potřeba svítit, a tak je nejvyšší čas věnovat větší pozornost tomu, jak často a jakým způsobem doma svítíte. Vybírejte do světel úsporné žárovky a pokud je to možné, dejte po večerech přednost lampám a lampičkám před centrálním osvětlením. Také nezapomínejte zhasínat, případně zvažte investici do chytrého osvětlení, které lze ovládat i na dálku právě v případech, kdy zapomenete.

 

Zvažte fotovoltaiku

Trápí vás energetická úspora již delší dobu, bydlíte v rodinném domě a hledáte opravdu permanentní řešení? Tím může být fotovoltaická elektrárna, která za cenu počáteční investice pokryje energetické potřeby rodinných domů po dobu několika desítek let. Ta navíc nabízí možnost uložit nevyužitou energii do bateriového systému a například klienti LAMA Energy mohou přebytky elektřiny zpětně odprodávat.

 

Najděte si nejvýhodnějšího dodavatele

I když budete na elektřině šetřit sebevíc, budete-li u drahého dodavatele, nespasí vás ani ten nejšetrnější přístup na světě. Podívejte se proto pořádně na svou smlouvu o dodávce energií a zvažte, zda náhodou není vhodná doba na změnu dodavatele. Patříte-li mezi klienty nedávno zkrachovalých dodavatelů, můžete navíc poměrně jednoduše přejít od dodavatelů poslední instance (DPI) k dodavateli, který vám vyhovuje. Formulář pro snadný přechod připravila i zmiňovaná společnost LAMA Energy, tradiční český dodavatel energií, který na trhu působí již od roku 2007. Návod na bezproblémový přechod naleznete na webových stránkách dodavatele a potřebovat k němu budete akorát staré vyúčtování a některé informace ohledně vašich měřičů. Vše lze vyřídit online bez nutnosti kamkoli chodit či volat.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: