Jak na zuby bez kazu? Jen zubní kartáček vás nespasí

Jak na zuby bez kazu? Jen zubní kartáček vás nespasí

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Podle průzkumu WHO z roku 2022 zubní kaz celosvětově ohrožuje 2 miliardy lidí. A tento problém se netýká jen obyvatel rozvojových zemí. Zubnímu kazu se daří i u nás. Co děláme špatně?

Na zdraví zubů má vliv několik faktorů, zejména ústní hygiena. V čem spočívá a co se stane, když ji dlouhodobě zanedbáváme?

Proč si musíme čistit zuby

Hlavní příčinou vzniku zubního kazu je zubní plak. V ústech se začíná vytvářet chvíli po vyčištění zubů. Pokud ho pravidelně a dostatečně neodstraňujeme, začnou se v něm množit bakterie, které cukry z potravy mění na kyseliny. Tyto kyseliny rozpouštějí důležité minerály, které tvoří zubní sklovinu. Sklovina se poté změkčuje a ztenčuje a zub je ohrožen a náchylnější ke vzniku zubního kazu. Proto neúnavně bereme každé ráno a každý večer zubní kartáček do ruky. Abychom mechanicky odstranili zubní plak. Problém tkví v tom, že zubní plak se netvoří jen na povrchu zubů, a tak se ho jen kartáčkem nikdy dokonale nezbavíme.

Kdy je kartáček krátký

Zubní plak se tvoří také v prostoru mezi zuby, mezi zuby a dásněmi nebo na jazyku. A pokud tato obtížně dostupná místa nebudeme čistit, zaděláváme si na problém.

Zubní sprchy, dentální nitě, jednosvazkové kartáčky, ani ústní vody tak nejsou výdobytkem moderní společnosti. Jsou nepostradatelnými pomocníky v životě bez zubního kazu. Dokonalou službu dokonce neslibuje ani čištění kartáčkem a dentální nití.

Podle poslední zveřejněné studie LISTERINE® ústní voda při dlouhodobém používání dvakrát denně redukuje plak 5x více než jen samotné čištění zubním kartáčkem a dentální nití.

Jak dlouho a jak správně čistit zuby

Stačí na čištění zubů 2 minuty? Bohužel se nejedná o univerzální pravdu. Zuby bychom si měli čistit tak dlouho, dokud neodstraníme zubní plak. Jednoduché přejetí jazykem po povrchu zubů napoví, zda bylo dílo efektivně dokonáno. Po vyčištění zubů kartáčkem je potřeba vyčistit mezizubní prostory dentální nití nebo mezizubním kartáčkem. Následně vyplachujeme ústa ústní vodou. Díky tomu se odplaví zbytky zubního plaku a vyčistíme celou dutinu ústní.

Tipy na závěr

Zubní kartáček měňte každé 2 měsíce nebo po prodělání zánětlivého onemocnění. Používání dentální nitě či zubního kartáčku chce cvik. Nebojte se zeptat svého zubaře, jak je používat správně. Ústní vodu neřeďte a pokuste se dodržet uvedenou dobu vyplachování 30 sekund. Dosáhnete tím maximálního efektu. Pokud vás klasická ústní voda pálí, pořiďte si jemnou LISTERINE® s označením MILD TASTE.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: