Znáte nejčastější důvod návštěv praktického lékaře?

Znáte nejčastější důvod návštěv praktického lékaře?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Ano, jsou to akutní infekce horních cest dýchacích! Dospělí pacienti onemocní průměrně třikrát do roka a děti bohužel až dvanáctkrát ročně. Tato onemocnění jsou téměř vždy virového původu. Antibiotická léčba v těchto případech nemá smysl. Na viry antibiotika nezabírají.

Bohužel i přesto narůstá spotřeba antibiotik a s touto skutečností jde ruku v ruce i nárůst rezistence (odolnosti) bakterií vůči antibiotikům. Více než 50 % pacientů před návštěvou lékaře očekává, že dostane antibiotika a zbaví se tak rychleji nemoci!

Na toto téma byla dokonce provedena studie, která bohužel u virových infekcí prokázala, že i mnoho lékařů má pro předepisování antibiotik „pochopení“. Časová vytíženost a očekávání pacientů jsou často upřednostněny před vysvětlováním a odkázáním pacienta k nákupu v lékárně. I my jako pacienti bychom měli mít na paměti, že i když nás virové záněty horních cest dýchacích dokáží pěkně potrápit, nejsou antibiotika vždy na místě. Naopak, jejich nesprávné užívání vede ke zbytečnému zatěžování organismu a jak již bylo zmíněno, vede také k nárůstu rezistence, což může mít v praxi neblahý důsledek – až budeme opravdu antibiotika potřebovat, nemusí nám „zabrat“.

Mnoho pacientů si přesto nasadí antibiotika a vyrazí do zaměstnání nebo za jinými povinnostmi v domnění, že udělali pro své zdraví maximum a antibiotika vše vyřeší za ně. Nejen že se jim neuleví, ale ještě dál roznáší virovou infekci a vlastně ohrožují své kolegy v zaměstnání, ostatní spolucestující v tramvaji, metru…a tak dále.. Mimo jiné, i to je příčina, proč tak často během roku onemocníme akutním zánětem horních cest dýchacích.

Nechme si tedy od lékaře doporučit nebo předepsat takové léky, které nám mohou od nepříjemných příznaků virových infekcí horních cest dýchacích ulevit. A dopřejme si alespoň 2 dny v klidu s knihou nebo pěknými filmy. Nic se nedá uspěchat.

Existuje celá řada jak syntetických, tak přírodních léků ze skupiny fytofarmak, které jsou přesně pro tyto případy indikovány. A jestliže se řekne fytofarmakum, nemusíte si představovat jen nějaký „babiččin bylinkový odvar“. Jedná se v mnoha případech o vysoce kvalitní rostlinné extrakty s prokázaným klinickým účinkem, které jsou registrovány jako léky, nikoliv jako doplňky stravy, jejichž účinek není podložen klinickými studiemi. Často jsou tyto přípravky volně prodejné v lékárně a je tedy na pacientovi, aby si pohlídal, zda kupuje LÉK nebo DOPLNĚK STRAVY.

KALOBA je například volně prodejný lék, který je k dostání bez lékařského předpisu v lékárně.

Protože je KALOBA lék, nezapomeňte si před jeho užitím důkladně přečíst příbalovou informaci.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: