Základem prosperující investiční nemovitosti je efektivní správa. Mezi časté kameny úrazu patří i pojištění

Základem prosperující investiční nemovitosti je efektivní správa. Mezi časté kameny úrazu patří i pojištění

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě investiční nemovitosti je jedním z nejméně riskantních způsobů zhodnocení peněz do budoucna. Základním předpokladem je koupě lukrativního bytu v dobrém stavu a za výhodnou cenu, v atraktivní lokalitě s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností. Ačkoli je výhodný nákup nemovitosti důležitým článkem investičního řetězce, sám o sobě nestačí. To, co dělá investici skutečně rentabilní, je efektivní správa minimalizující rizika tohoto podnikání.

Každý, kdo má zkušenosti s pronajímáním nemovitosti, ví, že vykonávání její správy se pojí s celou řadou kompetencí. Na počátku je třeba zvládnout roli realitního makléře a inzerenta, časem se k tomu s prvním nájemníkem přidávají právní a účetní znalosti. K tomu je nutné čas od času fungovat jako opravář, uklízečka, malíř a v případě nepříjemností i jako vymahač a vyhazovač. Riziko neplatičů může ohrozit výnosy, které jste si pečlivě vypočítali na papíře, a tím vás připravit o radost z příjemného výdělku. V praxi tak sen o bezpracném přivýdělku rychle střídá vystřízlivění a z koníčku při zaměstnání se v mnoha případech stává práce na plný úvazek. Časová investice je tu velká a čas je, jak známo, nejcennější komoditou.

 

Neplatiči jsou noční můrou

„Výhodnou investicí se byt stává až ve chvíli, kdy je dlouhodobě a dobře pronajatý solventním nájemníkům se spolehlivou platební morálkou. Největší noční můrou jsou neplatiči, tzv. střídači a jinak problematičtí nájemníci, kteří vás stojí spoustu peněz a času. Toto riziko je zapotřebí eliminovat, nebo alespoň minimalizovat hned na začátku,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která se už více než 12 let zabývá nákupem, správou a prodejem nemovitostí, nejen těch investičních.

Pokud neprovozujete investiční byty jako svoji práci na plný úvazek, je lepší správu svěřit profesionálům. Kvalitní správce dokáže s vaším souhlasem, ovšem bez vaší asistence řešit v podstatě vše, co nájemní vztah obnáší. Od vyhledání vhodného, bezdlužného nájemníka přes vybírání nájemného včetně zajištění minimalizace jeho výpadku po běžnou údržbu, opravy a veškerý styk s úřady či dodavateli služeb a energií.

Jak se pojistit proti případným škodám ze strany nájemce

Služba garantovaný nájem vás zprostí všech starostí a rizik, včetně složité a komplexní otázky pojištění nemovitosti a jejího vybavení. „Naše společnost má s pojišťovnami vyjednané rámcové smlouvy na specializované pojištění, které kryje přímo rizika plynoucí z pronájmu nemovitosti. Obecně rozlišujeme pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. V prvním případě jde často o povinné pojištění, ať už kvůli hypotéce nebo v rámci SVJ. Pro pronajímatele bytu je stěžejní hlavně pojištění domácnosti, tedy vnitřního vybavení,“ vysvětluje David Novotný.

„U tohoto pojištění doporučuji si do bytu pozvat odborníka, který vám pojištění sestaví na míru vaší domácnosti. Je především potřeba vyčíslit a specifikovat do smlouvy dražší vybavení jako kuchyň, kotel či dražší elektrické spotřebiče. Zbytek lze pojistit jako vybavení domácnosti. Hlavním důvodem, proč si přizvat pojišťovacího poradce, je výpočet tzv. zbytkové ceny. Právě ta bývá častým kamenem úrazu při řešení pojistné události. Dojde-li ke zničení či odcizení pojištěné věci, pojišťovna je povinna vám vyplatit náklady spojené s pořízením či vyrobením nové věci stejného druhu, kvality a technických parametrů, ovšem snížené o cenu zbytkových částí zničené věci. V rámci servisu pro klienty Bohemian Estates zajišťujeme i pojištění domácnosti. Součástí služby je i možnost vyřídit plnění pojistné události za klienta, a to na základě plné moci,“ uzavírá Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: