Vylaďte si domov do podzimních tónů. Zajistí vám příjemný pocit pohody

Vylaďte si domov do podzimních tónů. Zajistí vám příjemný pocit pohody

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Podzim s sebou přináší pestrobarevnou škálu barev, které jsou skvělou inspirací pro oživení našeho domova. Obklopíte-li se barvami v tónech spadaného listí, během chladných dnů, večerů i nocí si budete moci užívat příjemný pocit pohody a útulného zázemí. Jak si, obrazně řečeno, přenést kus podzimní přírody k sobě domů a vytvořit si atmosféru jako na procházce lesem?

Barevná hra podzimu inspiruje po staletí nejen všechny umělce, ale také interiérové designéry a dekoratéry. Červená, oranžová, žlutá, zlatavá a hnědá, to je úžasná souhra barev, díky které podzimu rádi odpustíme i deštivé počasí a sychravo. Z letních dobrodružství a zážitků z dovolených zbyly jen vzpomínky, to však neznamená, že se musíme vzdávat pozitivní nálady a poddávat se podzimnímu splínu. Pozvěte si do bytu podzimní barvy! Jsou známé tím, že umí domov vizuálně prohřát, a navíc působí radostným, uklidňujícím dojmem. Dobrá zpráva je, že podzimní atmosféra se dá navodit i v moderním příbytku, kde převládá bílá či šedá, kov, sklo a strohé tvary.

Bytové textilie

Snad nejsnazším způsobem, jak pozvat k sobě domů hřejivý podzim, jsou bytové textilie. Ubrusy, povlečení, deky, plédy, polštáře, koberce a koberečky… Se začátkem podzimu nastává i doba, kdy více času trávíme zavření doma a chceme se cítit pohodlně. Bytový textil dokáže změnit váš byt či dům k nepoznání během chvilky a bez nutnosti velké investice. Z jaké barevné škály vybírat? „Interiérové trendy jsou proměnlivé, kdežto podzimní paleta barev je víceméně stálá. I když nabízí celou řadu odstínů, všechny spojuje to, že jde o teplejší a tmavší odstíny. Evokují klid a zpomalení, podobně jako v přírodě se vše na podzim ukládá k zimnímu spánku,“ vysvětluje Renata Stuchlíková, odbornice na podlahové krytiny a bytový textil z Koberce Trend.

„Pokud budete chtít váš domov opticky prohřát celoročně, nejen na podzim, základem je dřevo. Dřevěné podlahy mají tu výhodu, že hřejí už jen ze své podstaty. Podobně zásadní roli hraje i výmalba a úprava stěn. Oblibu dřeva dokládá široká nabídka krytin z přírodního materiálu, především pak jeho levnějších a praktičtějších imitací, jako je vinyl či laminát,“ doplňuje Stuchlíková. Pokud nemáte dřevěnou podlahu, dopřejte si alespoň kusové koberce v teplých, vřelých tónech. I když máte přísně minimalistický interiér, najdou se pro vás vhodné odstíny. Pokud chcete zjemnit chladné barvy, jako je šedá a bílá, a materiály evokující chlad (sklo, kov, beton), vsaďte na oranžovou, teplou žlutou nebo hnědou. Hřejivé podzimní tóny stejně jako motivy a vzory se vyjímají na povlečení, závěsech nebo dečkách.

Podzimní dekorace

Skvělým doplňkem do interiéru jsou dekorace v podzimním stylu. Nemusíte se rovnou vydávat do obchodu a utrácet těžce vydělané peníze, stačí si udělat procházku přírodou, pozorovat měnící se barvy a popustit uzdu kreativitě. Barevné listí ve váze, nasbírané kaštany, větvičky a listy z podzimního lesa, šišky, kousky dřeva nebo i tvůrčím způsobem využité plody zahrad a volné přírody – dýně, ovoce a ořechy. Naaranžovat je můžete do váz, velkých misek nebo truhlíků. Pokud svému estetickému cítění nedůvěřujete, krok vedle neuděláte výběrem svícnů a vonných svíček v podzimních barvách a vůních, které vám pomohou navodit atmosféru pravého podzimu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: