Jak vyjednat slevu z ceny nemovitosti v inzerátu

Jak vyjednat slevu z ceny nemovitosti v inzerátu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Chcete koupit nemovitost, ale ceny bytů a domů se vám zdají příliš vysoké? Zdaleka se nemusí jednat o definitivní cenu. Existuje řada cenotvorných faktorů, které se do ceny promítají. Pokud je s nimi kupující důkladně seznámen, otevírá se mu prostor pro vyjednávání, které může skončit poskytnutím odpovídající slevy. Díky slevě můžete výrazně ušetřit a nemovitost tak pořídit mnohem výhodněji.

Nejprve je potřeba mít dopředu jasnou představu o kritériích, podle kterých budete bydlení vybírat, ať už plánujete stěhování, nebo ho pořizujete za účelem pronájmu dalším osobám. Není od věci sestavit si seznam priorit a ten mít neustále při sobě, případně ho revidovat podle aktuální situace. Jakmile si vyberete byt, který odpovídá vašim požadavkům, můžete přistoupit k přípravě na vyjednávání slevy.

Co všechno spoluurčuje cenu nemovitosti?

Stejné byty, jen o pár ulic od sebe, ale rozdíl v jejich hodnotě se počítá v řádu desetitisíců. To je poměrně běžná situace, která má své tržní opodstatnění. „Konkrétní lokalita i dopravní dostupnost je významným cenotvorným faktorem. Do ceny se dále promítá typ vlastnictví, stav nemovitosti i bytového domu, v kterém se nachází, a občanská vybavenost v blízkém okolí. Dobrá informovanost a znalost umožňuje odhalit, v jakých případech je cena nadsazená a prodávající pouze zkouší štěstí, a kdy se naopak pohybuje v reálných číslech,“ vysvětluje Vladislava Kindlová, obchodní ředitelka rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se zaměřuje na realitní trh v Praze, na Berounsku a ve středních Čechách.

Vyjednávání je složitá psychologická situace

Vyjednávání o slevě při koupi nemovitosti je velmi náročná situace, která si žádá dostatek zkušeností, odborných znalostí a zběhlost v ověřených obchodních strategiích. Náročná je i proto, že je často nepředvídatelná – nikdy nevíte, s jakými argumenty vyrukuje protistrana. Bez potřebného know-how je pro laika složité ihned vhodně reagovat. Mnohdy je třeba poradit se s technickými a právními znalci, kteří skutečný stav nemovitosti prověří a na základě zjištěných vad mohou připravit podklady na slevu z ceny.

Na jednání o slevě je třeba důkladně se připravit a mít v rukávu věcné argumenty, opřené o objektivní stav. „Emoce musejí jít stranou. Naopak, příliš projevované emoce jako nadšení nebo nedočkavost nahrávají protistraně. Pravděpodobně poskytnutí slevy tím rapidně klesá. Pokud vám bude sleva přiznána, bude to vždy jen na základě reálných nedostatků nebo nevýhod, které nemovitost má. Proto doporučujeme spolupracovat s realitními experty, kteří vám pomohou najít přesvědčivé argumenty,“ dodává Vladislava Kindlová.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: