Jak vybrat realitního makléře?

Jak vybrat realitního makléře?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V roce 2020 vstoupil v platnost zákon o realitním zprostředkování, který Ministerstvo pro místní rozvoj připravovalo osm let. Zákon přinesl významné změny v oblasti zprostředkování prodeje a nákupu nemovitostí a jeho hlavním přínosem bylo zvýšení prestiže makléřské profese a směřování k tomu, aby tuto činnost vykonávali jen odborníci. Tyto změny vedly k tomu, že řada nezpůsobilých realitních makléřů z realitního trhu odešla, i tak ale v České republice na jednoho makléře připadá zhruba 900 obyvatel. Jak vybrat realitního makléře, díky kterému celá transakce proběhne hladce?

Zkušenosti

Při výběru realitního makléře jsou klíčové jeho zkušenosti. Zjistěte, jak dlouho makléř působil v realitním průmyslu a kolik transakcí již úspěšně dokončil. Zkušený makléř bude mít hlubší znalosti trhu a lépe porozumí vašim potřebám a cílům.

Reference

Přečtěte si reference a recenze od minulých klientů. To vám poskytne přehled o spokojenosti klientů s prací makléře. Užitečné může být i zeptat se přátel nebo rodiny. „Toto funguje velmi dobře hlavně v menších městech, kde většinou nepůsobí tolik kanceláří, potažmo makléřů. Ptejte se a ověřujte,“ říká Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která působí na Berounsku.

Marketingové dovednosti

Má vámi vybraný makléř dostatečné marketingové dovednosti a kapacitu na to, aby prodávanou nemovitost efektivně zpropagoval? Prodej nebo pronájem nemovitosti vyžaduje dobrou marketingovou strategii. Zjistěte, jakým způsobem makléř prezentuje nemovitosti online a offline. „V tomto případě jsou efektivnější makléři pracující v rámci realitní kanceláře, která má většinou daleko vyšší rozpočet a lepší nástroje k propagaci. Ujistěte se, že makléř využívá sociální sítě, newsletter apod,“ dodává Kindl.

Komunikace

Důvěra a komunikace jsou klíčové pro úspěšnou spolupráci s realitním makléřem. Setkejte se s několika potenciálními makléři osobně a zjistěte, zda jim rozumíte a navzájem si dobře dorozumíte. Makléř by měl být ochoten odpovědět na vaše otázky a poskytovat pravidelné aktualizace.

Smlouva o realitním zprostředkování

Předtím, než se zavážete ke spolupráci s realitním makléřem, zjistěte, jaké jsou jeho poplatky a provize, a ujistěte se, že rozumíte všem podmínkám a ujednáním popsaným ve smlouvě o realitním zprostředkování. Pokud si něčím nejste jisti, nechte si konkrétní body vysvětlit.

Specializace makléře

Zvažte také specializaci makléře. Někteří makléři se specializují na prodej rodinných domů, zatímco jiní se zaměřují na komerční nemovitosti nebo pronájmy. Vyberte takového makléře, který má zkušenosti s vaším specifickým typem nemovitosti. „Specifikace může být i lokální. Každé místo má své výhody, které je potřeba komunikovat a které by makléř měl znát. Vybírejte proto osobu, která zná realitní trh v místě, kde se bude nemovitost obchodovat,“ uzavírá Jakub Kindl za Domov Reality.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: