Velikonoce už klepou na dveře. Kam na vrbové proutky a jak správně nabarvit vajíčka?

Velikonoce už klepou na dveře. Kam na vrbové proutky a jak správně nabarvit vajíčka?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Velikonoční svátky letos vychází na přelom března a dubna. S nimi spojené tradice lidé většinou dodržují spíše na vesnicích a ve městech se na ně už skoro zapomnělo. Tradiční velikonoční minimum, jako je barvení vajec nebo pletení pomlázky, však dodržuje většina domácností. 

Na kdy vychází letošní Velikonoce?

Zatímco školáci mají volno již ve čtvrtek 28. března, většina dospělých zůstává doma až v pátek 29. března a následně během Velikonočního pondělí. To připadá na první dubnový den. 1. dubna zůstávají zavřené také obchody. Teoreticky vás tak čeká čtyřdenní volno. S Velikonocemi je ovšem spojeno mnoho tradic, v domácnostech finišují přípravy, pečení a vyváření. Někteří rodiče tak mohou podotknout, že o svátcích dělají všechno možné, určitě ale neodpočívají. Dodržování některých velikonočních obyčejů přitom není tak časově náročné a můžete spojit příjemné s užitečným. Barvení vajíček, pletení pomlázky nebo pečení velikonočního beránka jsou činnosti, do kterých můžete zapojit celou rodinu.

Význam pomlázky a jak na ni

Pomlázka je s Velikonocemi neodmyslitelně spjata a má velmi dlouhou tradici. Um pletení pomlázky se předává z generace na generaci a správná pomlázka má být spletená z vrbových proutků. Velikonoční šlehání pomlázkou má předat svěžest, mládí a zdraví mladého proutku. Dívky tím nabývají krásy a vitality do dalších Velikonoc. Odtud tedy známá fráze: „Abys neuschla!“ Nezapomeňte, že letos je přestupný rok a šlehání pomlázkou berou do rukou dívky, nikoli chlapci.

Pomlázku si v období před Velikonocemi můžete v dnešní době skoro všude koupit. Není to ale škoda? Vydejte se s rodinou na výlet a zkuste najít vrbové proutky, ze kterých si pomlázku sami upletete. Vrby najdete u potoka nebo tam, kde je podzemní voda. Na pomlázku potřebujete měkké a pružné proutky, bez sklonu k lámání. Většinou se pomlázka plete z osmi proutků, v tom případě jich potřebujete devět. Ten  poslední slouží na rukojeť. Vrbové proutky musíte po nastříhání dát do vody a skladovat je v chladu a temnu, než z nich začnete plést. Konce pomlázky ozdobte stuhami.

Jak na vajíčka?

Vajíčka se barví na Bílou sobotu a jakmile jsou nabarvená, nazýváme je kraslicemi. Překvapivě neslouží jen jako dekorace nebo odměna pro koledníky. Mají také svůj symbolický význam, jsou považována za symbol zrození či plodnosti. Vajíčka můžete barvit buď uvařená nebo vyfouknutá a před barvením je potřeba je omýt ve vodě s trochou saponátu, aby byla čistá a odmaštěná. Vajíčka můžete barvit přírodními surovinami, jako je kurkuma nebo červená řepa, nebo barvami určenými přímo na barvení vajíček. Na e-shopu Idea Creative můžete také objednat nejrůznější samolepky, smršťovací dekorace nebo vodové obtisky na vajíčka. Prozkoumejte celou velikonoční sekci. Barvit můžete zatepla nebo zastudena, nabarvená uvařená vejce poté skladujte v lednici až do Velikonočního pondělí.

Nezapomeňte, že Velikonoce mají být hlavně o společně stráveném času s rodinou. Proto se nestresujte, když něco nestihnete, a prožijte letošní velikonoční svátky s úsměvem na tváři.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: