Uvažujete, jak nejlépe zhodnotit svou nemovitost? Vsaďte na krátkodobý pronájem

Uvažujete, jak nejlépe zhodnotit svou nemovitost? Vsaďte na krátkodobý pronájem

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pokud patříte mezi šťastné majitele více než jedné nemovitosti, ale zároveň stále přemýšlíte, jak druhé sídlo nejlépe využít, zbystřete. Současným trendem na poli realitních služeb je totiž krátkodobý pronájem, který plně nahrazuje koncept ročních a víceletých nájemních smluv. Každý den můžete pronajímat svůj byt, dům či pouze samostatný pokoj někomu jinému a zajistit si dokonce daleko vyšší příjem než z klasického nájmu. Zní to jako sen? Tak si ho pojďte splnit!

Ihned v začátku je důležité nenechat se odradit často přemrštěnou představou o byrokratické náročnosti, dopředu počítejte také s možným odrazováním ze strany vašeho okolí. Pokud však vytrváte a zvolíte si pro vás nejvhodnější cestu, může se z krátkodobého pronájmu rázem stát vysoce výdělečný byznys. Je však dobré zachovat si určitý nadhled a nepouštět se do podnikání zcela po hlavě. Proto pokud tuto možnost zvažujete, poptejte se v okruhu přátel a známých, kteří již podobnou zkušenost mají, projděte si internetové recenze nebo se poraďte přímo s odborníkem. Tím vám může být i specializovaná firma, jakou je například Bohemian Estates poskytující komplexní servis v oblasti správy a investic do rezidenčních i komerčních nemovitostí.

Stačí pár kliknutí a hosté se jen pohrnou

Tak lze s určitou nadsázkou definovat dnešní fenomén krátkodobých pronájmů. Celá záležitost se jeví jako velice jednoduchá – jako hostitel se zaregistrujete na některé webové aplikaci k tomu sloužící, vyplníte základní údaje o sobě i o pronajímané nemovitosti, přidáte fotografie a stanovíte cenu. V praxi už to tak jednoduché být nemusí a mnoho jedinců záhy zjistí, že tento byznys rozhodně není pro každého. Důležité je si uvědomit časovou náročnost, kterou s sebou pronájmy přináší. S každým novým hostem přibývá povinnost úklidu, výměny ložního prádla a předání klíčů. Ubytováváte-li cizince, je nutné počítat také s možnou časovou prodlevou v případě zpožděného letu. Pevná pracovní doba zde tudíž neexistuje a chcete-li být dostatečně vstřícným hostitelem, počítejte s prací ve svém volném čase, v noci i o víkendech.

Nejsem dostatečně časově flexibilní, přesto se chci pronájmu věnovat

Ačkoli se mnohým nemusí zdát pronájem nemovitosti jako byznys, pokud chcete se svou nabídkou uspět a dosáhnout kýženého výdělku, je nutné ho jako byznys chápat. Mnohdy je to práce na plný úvazek a vyplatí se spíše jedinci s flexibilní pracovní dobou nebo třeba ženám na mateřské dovolené. Pokud jste však svým zaměstnáním zcela vytíženi, ale přesto chcete nechat svou nemovitost vydělávat, máte dvě možnosti. Najmout pracovní sílu, která se bude věnovat předání klíčů a běžnému úklidu nebo oslovit specializovanou firmu, která za vás správu objektu kompletně převezme. První varianta je vhodná v případě, že se můžete do organizace pronájmu zapojovat alespoň částečně. Je nutné počítat například s evidencí cizinců, se správou plateb, tvorbou cen dle sezóny a správou obsahu internetové nabídky. Výhodou je, že do role „správce“ můžete najmout osobu, kterou dobře znáte, čímž odpadá obava ze svěření svého podnikání zcela cizí osobě. Na druhou stranu zvolíte-li druhou variantu, dostane se vám komplexní péče a servisu, kdy vaší jedinou úlohou bude sledování výnosů. „Nejdříve zhodnotíme, nakolik je strategie krátkodobého pronájmu pro vaši nemovitost výnosná,“ představuje své služby Lenka Kopecká, přední odborník na komplexní servis v oblasti správy nemovitostí ze společnosti Bohemian Estates. „Poté následuje zajištění komplexního servisu dle hostitelova přání, do kterého spadá hledání potenciálních klientů, jejich následné ubytování a zajištění běžného úklidu včetně praní prádla. Naše společnost také přebírá veškerou odpovědnost za správu objektu, jako je komunikace s dodavateli energií, údržbáři nebo úhrada záloh za služby,“ dodává Kopecká.

Pár rad na závěr

V dnešní době stále platí, že štěstí přeje připraveným. Připravte se tedy již v počátku svého podnikání a dejte si záležet na tvorbě svého profilu. Poskytujte stručné, ale přesné informace o velikosti pronajímaného objektu, prezentujte se kvalitní fotodokumentací a pokuste se nabídnout hostům něco extra. Mnohdy postačí jen atraktivní umístění v historické části města, jindy je nutné investovat do kvalitního vybavení a přidané hodnoty, například v podobě kávy, čaje či jiného drobného pohoštění zdarma.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: